Winston Groom „Forrest Gump” – powieść wszechczasów

Winstoon Groom, autor książki, to prozaik który nie ma sobie równych. Stworzył bohatera, który w swej nieporadności jest na tyle uroczy i ciepły, że stał się ulubieńcem wielu czytelników na całym świecie. Powieść ta od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem i wskoczyła na listę najbardziej popularnych bestsellerów.

forest gump

Kim jest Forrest Gump?

To sympatyczny mężczyzna, którego los obdarzył niezwykłą inteligencją. Niestety mieszkańcy jego miasteczka, odbierają go zupełnie inaczej. Nazywany dziwakiem, traktowany jak człowiek gorszego gatunku, który wytykany jest palcami.Mimo wielu problemów z tym związanych, Forrest nigdy nie narzeka. Jest uczynny, i każdemu oferuje swą pomoc. Nad wyraz miły i zawsze uśmiechnięty mężczyzna znajduje wyjście z każdej sytuacji.

Autor powieści w zabawny sposób opisuje przygody naszego głównego bohatera, jednak każda historia zawiera też głębszy przekaz. Czytelnik jest zmuszony do przemyśleń i odkrywania różnorodności ludzkiego zachowania w wielu różnych sytuacjach, czy też w różnorodnych miejscach.

Mądry szaleniec

Wprawdzie nasz Forrest Gump jest zaszufladkowany przez społeczeństwo z miasteczka jako osoba niespełna rozumu, jednak czytelnik, który już trochę się z nim zapoznał odkrywa, że tak naprawdę Forrest posiada wielką, życiową mądrość.
Dowiadujemy się też o jego obawach, a także o troskach patrząc jak gdyby na każdą, konkretną sytuację jego własnymi oczami.
I wreszcie odkrywamy, że wszystko to, czego doświadcza nasz bohater, jest tak bardzo realne. Że dotyczy każdego z nas. Bo nietolerancja wobec osób, które różnią się od reszty, jest na porządku dziennym.

Książkowe przesłanie

Forrest Gump przekazuje nam wiele mądrości, ale tą jedną, najważniejszą jest ta, która mówi o tym, że absolutnie każdy z nas musi pracować nad sobą przez całe życie. Że mamy obowiązek nauczyć się tolerancji, a wszelkie spory, które pojawiają się w codziennym życiu powinniśmy rozwiązywać w taki sposób, by obie ich strony były zadowolone. My, dorośli, nie zawsze rozumiemy czym jest prawdziwy kompromis. Ale Forrest Gump może nas tego nauczyć.

Jest to bezsprzecznie obowiązkowa lektura, która powinna znaleźć się na półce każdego z nas. Ja przeczytałam powieść jednym tchem, w zaledwie dwa wieczory. I było mi mało.

Książka – mimo iż zawiera tak wiele cennych, życiowych rad – jest bardzo lekka. Polecam, w ramach wieczornej lektury, i zachęcam również do obejrzenia filmu. Tak. Książka doczekała się ekranizacji. Równie dobrej, jak sama lektura.

Polub i udostępnij:

Ocena

User Rating

0 (0 Votes)

Summary

9,9Score

9,9

author-avatar

Zachęcamy do kontaktu wspolpraca@vitwoman.pl

Brak komentarzy do "Winston Groom "Forrest Gump" - powieść wszechczasów"

    Skomentuj

    Twój adres email nie zostanie opublikowany.

    Facebook

    Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress