Spakuj książki na wakacje

Zbliżający się sezon urlopowy to świetna okazja, żeby nadrobić książkowe zaległości.

Wakacje z klasyką

Nie mieliście czasu, żeby w szkole przeczytać wszystkie pozycje z listy obowiązkowej? Czujecie, że w klasyce literatury macie braki? Być może pora je nadrobić, szczególnie, że wydawnictwo W.A.B. ruszyło ze wznowieniami książek należących do absolutnego kanonu. Na razie w serii znajdziecie „Wiek niewinności” Edith Wharton oraz „Zbrodnię i karę” Fiodora Dostojewskiego. Bez wątpienia jest to literatura piękna – nie tylko ze względu na treść książek, ale również z uwagi na zachwycającą szatę graficzną całej serii.

Nie wypada nie czytać Tokarczuk

Booker Prize dla polskiej pisarki – takie święto nie zdarza się co dzień. O Tokarczuk mówią teraz wszyscy i wszyscy chcą czytać jej książki. Jeśli jeszcze nie mieliście styczności z pisarką nagrodzoną za książkę „Bieguni” – czas najwyższy nadrobić zaległości. W swoich powieściach Tokarczuk najróżniejszą tematykę – czerpiącą z folkloru wsi, historyczną, egzystencjalną łączy z charakterystyczną dozą realizmu magicznego. Przygodę z pisarką warto zacząć od „Prawieku i innych czasów”, książka ta pozwala wczuć się w styl Tokarczuk. Podobno można albo ją uwielbiać, albo wręcz przeciwnie – natomiast nie da się obok niej przejść obojętnie. Powieści Olgi Tokarczuk znajdziecie także na portalu Allegro.pl. Warto tam zajrzeć i skorzystać z atrakcyjnych cen.

W oczekiwaniu na nową powieść mistrza

Podobno jeszcze w tym roku światło dzienne ma ujrzeć najnowsza książka Harukiego Murakamiego – „Śmierć komandora”. Warto przypomnieć sobie przedtem wcześniejsze powieści japońskiego autora. Jego książki są idealne na wakacje – niezależnie od tego, czy będziecie leżeć na plaży czy lecieć kilkanaście godzin samolotem – przy Murakamim zapomnicie o całym świecie. Jedną z jego najciekawszych powieści ostatnich lat jest „Bezbarwny Tsukuru Tazaki i lata jego pielgrzymstwa”. Warto wziąć go ze sobą w naszą podróż.

Biograficznie

Na rynku pojawiło się ostatnio sporo intrygujących biografii, jeśli więc lubicie taki rodzaj literatury, macie w czym wybierać. Absolutną nowością jest biografia Danuty Szaflarskiej autorstwa Gabriela Michalika. W ciągu swojego 102-letniego życia, aktorka zdążyła zrobić tyle, że spokojnie starczyłoby na kilka życiorysów. Biografia to nie tylko opowieść o życiu Szaflarskiej, ale także portret niezwykle ciepłej, lubianej w swoim środowisku „kochanej Danutki”. Interesująco przedstawia się także powieść Ingrid Seward – „Mój mąż i ja”. Na fali popularności serialu „The Crown” znaleźć można coraz więcej publikacji na temat brytyjskiej monarchii. Powieść Seward to zapis burzliwej miłości królowej Elżbiety II i księcia Filipa. Przy okazji niedawnego ślubu księcia Harry’ego i Meghan Markle warto zapoznać się także i z tą historią. Podobno była to miłość od pierwszego wejrzenia, która choć przyniosła ze sobą wiele rozczarowań – przetrwała kilkadziesiąt lat.

Żyj piękniej

Popularne są ostatnio różnego rodzaju poradniki. Japończycy uczą nas sztuki minimalizmu, Duńczycy – sztuki szczęścia. Z kolei Nik Southern chce nas nauczyć „Jak nie zabić swoich roślin”. To książka idealna dla wszystkich osób, które zarzekają się, że nie mają ręki do kwiatów. Autor chce czytelników nauczyć rozumieć potrzeby roślin, wskazać im, jak odczytywać kondycję poszczególnych okazów, przyglądając się ich korzeniom czy liściom. To pozycja, która pozwoli Wam zostać botanikami we własnym domu i w końcu zazielenić każdy pokój. Badania naukowe wykazują, że otaczanie się roślinami ma pozytywny wpływ na zdrowie, dlatego warto spróbować. Wakacje to idealny moment na założenie małego ogródka na balkonie czy na obsadzenie kilku doniczek w domu.

Polub i udostępnij:

Brak komentarzy do "Spakuj książki na wakacje"

    Skomentuj

    Twój adres email nie zostanie opublikowany.

    Facebook

    Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress