Samotność w sieci – recenzja powieści Janusza Leona Wiśniewskiego

Jak określić tę książkę? Może sentymentalną powieścią? Tak! Zdecydowanie. W dodatku najbardziej współczesną, jak tylko się da. Jest w niej i pager, i wszelka możliwa elektronika z internetem na czele. Bo gdyby nie internet, to i powieści by nie było.

janusz wiśniewski

Rozprawa o samotności

Zanim sięgniesz po tę książkę, zadaj sobie pytanie, czym tak naprawdę jest samotność. Bo przecież ludzi dookoła mnóstwo. Mamy ich na wyciągnięcie ręki. Teoretycznie. Praktyka jednak wygląda nieco inaczej. A wszystko dlatego, że zawsze brakuje nam czasu. I nie tylko na kontakt z drugą osobą, ale także dla siebie.

Niby jesteśmy razem, ale jednak osobno. Słuchamy, ale nie słyszymy, i większość związków się rozpada. Żyjemy w czasach, kiedy jeżeli coś się zepsuje, to wyrzuca się to do kosza, a nie naprawia.

I naszym jedynym pocieszeniem staje się internet. Bo tam przecież najłatwiej kogoś poznać. Jednak czy nie jest to tylko ucieczka od rzeczywistości?

Jeżeli szukacie lekkiej lektury, takiej którą się wręcz pochłania, to źle trafiliście. Ta książka jest ciężka, i myślę tutaj raczej o samym stylu wypowiedzi bo historia w niej zawarta naprawdę wciąga.

Historia miłosna czy opowieść o cierpieniu?

Trudno ocenić, bo dla mnie to taka trochę mieszanka wybuchowa. Ta powieść jest kontrowersyjna i ilu czytelników, tyle jest głosów o niej.

Opowiada historię kobiety i mężczyzny, którzy poznają się przez przypadek i postanawiają poświęcić tej nowej znajomości trochę czasu. Z każdym kolejnym kontaktem coraz bardziej odczuwają brak bliskości, czy czułości, o której już dawno zapomnieli.

Pielęgnują znajomość, z dnia na dzień poznają się coraz lepiej i zauważają, jak bardzo są do siebie podobni. Aż wreszcie zaczyna pojawiać się dreszcz emocji i podniecenia.

Nawet nie zauważyli, kiedy stali się od siebie uzależnieni. Mimo, iż nigdy przecież się nie spotkali, czekają niecierpliwie na kolejnego maila.

Czy miłość przez internet jest możliwa?

Przewracając kolejne kartki książki zaczynamy się zastanawiać, czy to co łączy tych dwoje ludzi naprawdę jest prawdziwe? Bo czy można nazwać miłością uczucie, które nie ma oparcia w realnym świecie?

Nigdy nie poczuli swojego zapachu, nie poznali smaku swoich ust, nie spojrzeli sobie w oczy. Czy zatem taki wirtualny romans coś znaczy?

Nawet jeśli nie, to czytelnik pochłaniający kolejne wątki opowieści marzy chwilami o tym, by znaleźć się na miejscu Jakuba czy też głównej bohaterki. Bo każdy z nas – w obliczu samotności – szuka bratniej duszy, niezależnie od tego gdzie miałby ją spotkać.

Książka godna polecenia, mimo różnych opinii na jej temat.

samotnosc w sieci

Polub i udostępnij:

Ocena

User Rating

0 (0 Votes)

Summary

7,9Score

7,9

author-avatar

Zachęcamy do kontaktu wspolpraca@vitwoman.pl

Brak komentarzy do "Samotność w sieci - recenzja powieści Janusza Leona Wiśniewskiego"

    Skomentuj

    Twój adres email nie zostanie opublikowany.

    Facebook

    Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress