Rafał Kosik „Amelia i Kuba. Kuba i Amelia – Nowa szkoła

kuba i ameliaRafał Kosik, autor książki dla dzieci „Amelia i Kuba. Kuba i Amelia. Nowa szkoła” doskonale trafił w mój dziecięcy gust. Gust, którym w przyszłości będę chciała zarazić swoje dzieci. Bo nie dla mnie Harry Potter czy Opowieści z Narnii, ja zdecydowanie wolę książki, w których mogę odnaleźć część własnego życia, codzienności, problemów z którymi sama musiałam się zmagać. I taką właśnie książką jest jest Amelia i Kuba.

Nowa książka Rafała Kosika znanego m. in. z opowiadań o Felixie, Net`cie i Niki. Rewelacyjne treści przeznaczone dla dzieci w wieku od 7 do 12 lat, nie mniej jednak starsze osoby znajdą w nich coś dla siebie.

Książka opowiada o Kubie i Amelii- nowych bohaterach. Każde z rodzeństwem, które potrafi nieźle zaleźć za skórę, z rodzicami, którzy są kompletnie odmienni, no i z zupełnie innym sposobem patrzenia na świat. W końcu ona jest dziewczyną, a on chłopakiem. A te dwa światy w pewnym wieku trudno pogodzić. Nie znajdziemy tutaj tyle szalonych wydarzeń, co w innych seriach, ale poznamy interakcje między bohaterami i charakterami.

„Nowa szkoła” to opowieść o zmianie środowiska przez naszych głównych bohaterów. Oprócz tego, że zmienili lokum i teraz zamieszkują nowe bloki na luksusowym osiedlu, to co za tym idzie, muszą zmierzyć się od września również ze zmianą szkoły, kolegów, koleżanek. Znają się tylko ze znajomymi mieszkającymi po sąsiedzku, ale przecież szkoła to moloch, gdzie nawet nie wiadomo czy trafią do jednej klasy. Trudniej z całą sytuacją pogodzić się młodszemu rodzeństwu Amelii i Kuby, czyli Albertowi i Mi.

Albert to superinteligentny chłopiec cierpiący na zespół Aspergera i kompletnie nie potrafi dostosować się do rówieśników, do reguł funkcjonowania w szkole, które nie są pisane, ale przecież bardzo intuicyjne (np. że się nie skarży). Mi to natomiast zwariowana i bardzo zabawna dziewczynka. Główni bohaterowi czują się odpowiedzialni za swoje młodsze rodzeństwo i muszą je ratować przed kłopotami, ale jak się okaże, oni czasem nie tylko potrafią o siebie zadbać, ale mogą pomóc swojemu starszemu rodzeństwu gdy wpadnie w tarapaty.

Książka uczy, że pewne emocje, które targają 11-latkami doprowadzają do sytuacji nieartykułowanych oczekiwań, wzajemnych oskarżeń, a różne uczucia, których nawet nie potrafi się nazwać, sprawiają iż nawet najlepsi przyjaciele mogą się od siebie odsunąć. Ciekawy zamysł autora spowodował, że możemy zobaczyć w jednej książce sposób myślenia oraz patrzenia na świat z perspektywy zarówno chłopaka jak i dziewczyny.

Czytelnik niezależnie od płci będzie mógł się z nimi identyfikować, ale też czegoś się nauczyć, coś zrozumieć. W tej historii podobnie ukazani zostali rodzice: od surowych, prawie bez kontaktu, wymagających, aż po wyrozumiałych, może i popełniających błędy, ale potrafiących się do tego przyznać.

Wiemy, że na trudne sytuacje sposoby reagowania mogą być różne, ale najważniejsze jest aby uczyć się tego co jest sposobem konstruktywnym na ich rozwiązanie, co nie krzywdzi innych. Żarty kolegów, jakaś głupota rzucona nieopatrznie, która urasta do rangi problemu, sprawienie komuś przykrości, czy też konieczność poradzenia sobie z tym, że ktoś nam ją zrobił… Czy na wszystko jest rozwiązanie?

Bez moralizowania, lekko, ale przecież sporo tu sytuacji, których jedenastolatki doświadczają naprawdę, mogą więc zadać sobie pytania: jak ja bym postąpił, co następnym razem mogę zmienić, wykorzystać. Książka „Amelia i Kuba. Kuba i Amelia. Nowa szkoła” Rafała Kosika stanowi bardzo udaną kontynuację pierwszej części przygód bohaterów. Myślę, że wiele czytelników sięgnie po to opowiadania, bo czyta się je lekko, szybko i co najważniejsze przyjemnie.

Książkę można nabyć na stronie Wydawnictwa Powergraph

Polub i udostępnij:

Ocena

User Rating

5 (1 Votes)

Summary

9,2Score

9,2

author-avatar

Zachęcamy do kontaktu wspolpraca@vitwoman.pl

Brak komentarzy do "Rafał Kosik "Amelia i Kuba. Kuba i Amelia - Nowa szkoła"

    Skomentuj

    Twój adres email nie zostanie opublikowany.

    Facebook

    Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress