„Motyl” Lisa Genova

Alzheimer, bo z tą właśnie chorobą boryka się główna bohaterka książki „Motyl”, jest nieuleczalną chorobą neurodegeneracyjną. Wczesne jej objawy związane z trudnościami w przypominaniu sobie niedawnych wydarzeń, często mylone są ze stresem lub wiekiem. Postępowanie choroby owocuje agresją, drażliwością, wahaniami nastroju, aż w końcu trudnościami językowymi i utratą pamięci długoterminowej. W późniejszym stadium, osoby dotknięte chorobą Alzheimera wyłączają się z życia społecznego i rodzinnego, tracąc przy tym funkcje życiowe, co prowadzi do śmierci.

DSC_0176

Alice Howland jest pięćdziesięcioletnią, ambitną i nad wyraz uzdolnioną kobietą, która swojej pasji, a zarazem pracy na Harvardzie poświęciła całe swoje życie. Nic nie wskazuje na to, że przytrafiające się zaniki pamięci zwiastują koniec jej dotychczasowego życia i zmiany, na które nie była gotowa. Nikt chyba z nas, by nie był.

Książka „Motyl”, której autorką jest Lisa Genova to niewyobrażalnie przejmująca i przeszywająca na wskroś prezentacja tego, jak wyniszczająca i odbierająca osobowość jest choroba Alzheimera.

Książka „Motyl” to nie tylko obraz zmieniającego się wraz z postępowaniem choroby Alice życia rodziny, to także uświadomienie czytelnikowi, że pomimo choroby, pomimo obumierających neuronów, kobieta na swój sposób przeżywała wszystkie zmiany. Na swój jakże tragiczny, bo cały czas w osamotnieniu.

Alice zamknięta we własnym ciele, jak w pułapce, choć wiele do niej dociera, powoli wycofuje się z życia rodzinnego, nie umiejąc nawet zareagować podczas sporów w rodzinie nad jej dalszym losem. Jeszcze smutniejsze okazują się jej tymczasowe poprawy stanu zdrowia i świadomość, jak bardzo choroba zdegradowała jej umysł.

Jak każda matka, kobieta cierpi na myśl, że niebawem zapomni imiona swoich dzieci, a ich twarze będą dla niej zupełnie obce. By uniknąć podobnych sytuacji Alice obmyśla plan. Tworzy folder o nazwie MOTYL w swoim komputerze i ma nadzieję, że jest to w stanie obronić ją przed chorobą. Jakie zadanie ma spełnić owy folder i czy rzeczywiście przyniósł oczekiwany efekt, trzeba samemu sprawdzić.

„Motyl” to kolejna książka, która wycisnęła ze mnie morze łez i zmusiła do refleksji. Podobnie jak Alice wolałabym, jeśli los pozwoliłby wybierać, zachorować na raka. Miałabym możliwość walki o własne życie, a w momencie świadomości przegranej, mogłabym pożegnać się z najbliższymi.

Ciężko jest żyć wśród kochających osób, uznając je za całkowicie obce. Ciężko jest też na chwilę przypomnieć sobie o rodzinie i wiedzieć jaką krzywdę wyrządza się nierozpoznawaniem ich.

Krótki fragment książki (str. 385), kilka jej linijek, dogłębnie i aż boleśnie oddał jak na swój sposób musi walczyć z chorobą osoba dotknięta Alzheimerem.

Książkę gorąco polecam!

 

Autor recenzji: blogerka ssHaDee (sshadee.uchwycone-chwile.pl)

Polub i udostępnij:

author-avatar

Zachęcamy do kontaktu wspolpraca@vitwoman.pl

Brak komentarzy do ""Motyl" Lisa Genova "

    Skomentuj

    Twój adres email nie zostanie opublikowany.

    Facebook

    Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress