Herve Tullet – skąd ta popularność?

Zapewne wielu rodziców nie raz zadało sobie pytanie- co czytać dziecku? Na rynku dostępnych jest teraz tyle różnorodnych pozycji, że nie sposób by kupić i przeczytać je wszystkie. Jak więc wśród tego natłoku książek wybrać książki dla maluchów? Czy w ogóle warto czytać dzieciom? A jeśli tak, to co? Czy dobierać pozycje odpowiednio do jego wieku, płci? Wybrać długie, klasyczne opowiadania, czy postawić na coś basniowego? Czy warto oswajać dzieci z literaturą?  A słyszeliście o kimś takim jak Herve Tullet?

IMG_1471

Herve Tullet jest francuskim autorem książek dla dzieci. Jego pozycje obiegły już niemal cały świat i cieszą się ogromną popularnością. Wybił się do tego stopnia, że nie ma chyba rodzica, który nie znałby chociaż jednej jego książki. Bez bicia przyznaję się, że i u nas kilka pozycji figuruje. Czytając dzieła Tullet, od razu móżna stwierdzić, że książki dla maluchów to nie tylko jego praca, ale i pasja. Choć określenie „czytając” jest tutaj średnio odpowiednie. Dlaczego? Z pewnością dlatego, że zdecydowanie większą część książek Tulleta stanowią bardzo oryginalne grafiki.

W dwutysięcznym dwunastym roku autor, a także ilustrator książek Herve Tullet odwiedził nasz kraj. Promował wtedy swoją nową książkę  „Turlututu. A kuku, to ja!”, która była wtedy jego drugą pozycją. Tullet poprowadził również dodatkowo warsztaty dla dzieci, które cieszyły się niezwykle sporym zainteresowaniem maluchów. Pierwszą ksiązką, którą stworzył ten kreatywny francuz była „Naciśnij mnie!„. W książce znalazły się setki kolorowych kropek, oraz odpowiednio dopasowane do nich zadania, które bez trudu wykona nawet dwuletnie dziecko, czasem nawet i młodsze, jeśli lubi współpracować z rodzicem.

Celem książek Tulleta jest nie tylko wzrost czytalności książek przez dzieci. Pragnie on przede wszystkim zacieśnić więzi między rodzicem, a dziećmi i zdaje się, że znalazł na to perfekcyjny sposób. Dlaczego? Dlatego, że książki na swój sposób zbliżają do siebie rodziców i dzieci, poprzez wykonywanie różnych zadań. Przykładowo w „A kuku to ja!” znajdziemy całą masę poleceń, które doprowadzą nas do łez, a brzuchy będą nas bolały ze śmiechu. A przecież nic nie zbliża ludzi tak jak pełne miłości chwile z uśmiechem na twarzy.

Obok Herve Tulleta nie da się przejść obojętnie. Jego twórczość, albo się kocha, albo nienawidzi. Nie da się jednak ukryć, że ten twórczy francuz ma znacznie więcej zwolenników, niż przeciwników. Jego książki podbiły serca dzieci i rodziców. Prawdę mówiąc, początkowo również nie rozumiałam tego fenomenu i szumu jakie wywołały jego książki dla dzieci. Jednak gdy po raz pierwszy wzięłam do rąk „Naciśnij mnie”- nie miałam już wątpliwości, po jakie książki sięgać i co czytać dziecku.

Polub i udostępnij:

author-avatar

Zachęcamy do kontaktu wspolpraca@vitwoman.pl

Brak komentarzy do "Herve Tullet - skąd ta popularność?"

    Skomentuj

    Twój adres email nie zostanie opublikowany.

    Facebook

    Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress