Zmiany w urlopach macierzyńskich i ojcowskich

Dziecko w życiu każdej kobiety i mężczyzny zmienia bardzo wiele. Maluszek początkowo wymaga sporej opieki jednego z rodziców, szczególnie wówczas, gdy mama karmi piersią. W związku z urodzeniem dziecka, matka może skorzystać z urlopu macierzyńskiego, jednak nie tylko ona. Tata również ma taką możliwość i przewidują to najnowsze zmiany w prawie pracy.

urlop-tacierzynski

Ile trwa urlop macierzyński i komu przysługuje?

Każda mama może skorzystać z urlopu macierzyńskiego z tytułu urodzenia dziecka. Wspomniany urlop wynosi 20 tygodni, ale można go też wykorzystać przed porodem i chodzi tu o czas 6 tygodni. Urlop macierzyński został podzielony na ojca i matkę. Z 20 tygodni, 14 musi wykorzystać mama, natomiast pozostała część przypada ojcu. Tata będzie mógł opiekować się dzieckiem wówczas, gdy jest zatrudniony na etacie, prowadzi działalność gospodarczą albo pracuje na umowie zlecenia. Ostatnie dwa przypadki obwarowane są koniecznością opłacania składek chorobowych.

W przypadku urodzenia się bliźniąt urlop dla mamy wynosi 31 tygodni. Natomiast w przypadku trojaczków to 33 tygodnie, czwórka dzieci to 35, a piątka 37 tygodni. Następnie można dodatkowo wykorzystać 8 tygodni i jest to możliwe niezależnie czy ciąża była bliźniacza, czy na świat przyszło więcej dzieci jednocześnie.

Jeśli chcemy pozostać dłużej z maleństwem mamy do wykorzystania jeszcze urlop rodzicielski, który trwa 26 tygodni, jednak jest wyłącznie do wykorzystania po zakończeniu urlopu macierzyńskiego i dostępny dla osób płacących składki chorobowe w swoim miejscu pracy.

Urlop macierzyński i urlop tacierzyński – wyjaśniamy pojęcia

Sporo osób ma problem ze zrozumieniem wspomnianych urlopów: macierzyńskim oraz tzw. tacierzyńskim. Otóż urlopem macierzyńskim nazywamy płatną przerwą w pracy związaną z urodzeniem dziecka i liczona jest od dnia porodu. Natomiast urlop tacierzyński to urlop przysługujący ojcu nowo narodzonego dziecka. Inaczej rzecz ujmując jest to przejęcie od matki niewykorzystanej części urlopu wychowawczego albo macierzyńskiego. 6 tygodni to czas, gdzie rodzice mogą podzielić między sobą opiekę nad dzieckiem. Co ważne, ojciec wykorzystując urlop tacierzyński otrzymuje zasiłek macierzyński. Prawo przewiduje wówczas ochronę ojca przed wypowiedzeniem i rozwiązaniem umowy o pracę.

W sytuacjach losowych typu hospitalizacja matki czy zły stan zdrowia kobiety, albo jej śmierć w czasie trwania urlopu macierzyńskiego, urlop tacierzyński przypada w całości ojcu. W związku ze wspomnianymi sytuacjami pracodawca musi przyjąć pracownika ponownie do pracy, nawet wtedy, gdy oznaczałoby to zatrudnienie go na innym, podobnym stanowisku.

Warto wiedzieć, że urlop ojcowski jest płatny 100 procent średniej pensji z ostatnich 12 miesięcy.

Zmiany na lepsze dla rodziców

Pamiętajmy, że jeszcze niedawno prawo przewidywało tylko 14 dni po porodzie, na złożenie wniosku o urlop rodzicielski dla matki lub ojca dziecka. Obecnie to aż 21 dni, co daje czas na spokojne zastanowienie się nad podziałem opieki. Zmiana też zaszła w podziale samych urlopów. Dawniej rodzice nie mogli dzielić się okresami pobierania zasiłku. Dlatego pracujący ojciec nie mógł przejąć zasiłku od matki, która miała swoją działalność gospodarczą. Zmiana prawa w 2016 r. przewiduje takie rozwiązania, co ułatwia pewną stabilność finansową rodziców.

Polub i udostępnij:

author-avatar

Zachęcamy do kontaktu wspolpraca@vitwoman.pl

Brak komentarzy do "Zmiany w urlopach macierzyńskich i ojcowskich"

    Skomentuj

    Twój adres email nie zostanie opublikowany.

    Facebook

    Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress