Wybór imienia dla chłopca i dziewczynki

Wybór imienia dla nowo narodzonego dziecka, to dla rodziców bardzo ważne wydarzenie. Niektórzy, wybierają je na podstawie kalendarza, inni, według indywidulnych upodobań, tradycji lub mody. Inspiracji można szukać także w literaturze, filmach, czy wśród historycznych postaci, które – z jakiegoś powodu – szczególnie się docenia. Imię identyfikuje człowieka i odróżnia go od innych – jest jednym z najważniejszych elementów tożsamości dziecka. Może być wyróżnieniem lub balastem, dlatego jego wybór warto starannie przemyśleć.

wybór imenia

Imiona dawniej

Dawniej, imiona były wyrazem uczuć miłości wobec drugiej osoby lub odzwierciedlały cechy fizyczne i wewnętrzne. Wierzono także, że za pomocą imion można wpływać na ludzki los. Każde z imion ma jakieś znaczenie – można z niego odczytać zarówno pochodzenie, etymologię, jak i cechy charakteru, które są przypisywane osobom, które je noszą. W leksykonach imion można ponadto znaleźć informacje o patronach, zdrobnieniach, formach obcojęzycznych oraz znanych imiennikach.

Imiona dziś

Według statystyk, nieprzerwanie od kilku lat popularne są imiona pochodzenia hebrajskiego (głównie postaci biblijnych) oraz łacińskiego. Niezbyt chętnie nadaje się dzieciom imiona słowiańskie, jak np. Bogumił, Jaromir, Stanisław itp. Od dłuższego czasu panuje moda na nadawanie prostych, polskich imion, jak chociażby Jan, Franciszek, Zofia czy Antonina.

Niektórzy rodzice nadają swoim dzieciom starodawne imiona po rodzicach lub dziadkach. Inni, kierowani potrzebą wyróżnienia dziecka pośród tłumu, wybierają imiona obcojęzyczne. Możliwości jest naprawdę wiele. Jednak zarówno urzędnicy, jak i językoznawcy przestrzegają przed nadawaniem dzieciom dziwacznych imion. Źle dobrane imię może być w przyszłości przyczyną braku pewności siebie, a nawet odrzucenia ze strony rówieśników.

Nosicielami niezwykłych imion są zazwyczaj członkowie grup społecznych o niższym statusie. Wybór nietypowego imienia jest niekiedy nieudolną próbą podwyższenia statusu społecznego. Nadanie dziecku zbyt wymyślnego i rzadko spotykanego imienia, może mieć negatywne konotacje i być źródłem niekorzystnych doświadczeń w przyszłości. Chyba każdy rodzic wolałby nie narażać swojej pociechy na dokuczliwe uwagi ze strony rówieśników.

Sprawy urzędowe

Prawo o aktach stanu cywilnego wprowadziło możliwość nadawania dzieciom imion zagranicznych. Jest to szczególnie przydatne dla małżeństw mieszanych oraz imigrantów, którzy uzyskali polskie obywatelstwo. Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego ma prawo odmówić nadania dziecku imienia, które jest ośmieszające, nieprzyzwoite lub składa się z więcej niż dwóch imion.

Imię potomka podaje się podczas rejestracji narodzin dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego. Rodzice mają 6 miesięcy na jego ewentualną zmianę. W takim przypadku konieczne jest złożenie pisemnego oświadczenia o zmianie imienia dla dziecka. Warto podkreślić, że ustawodawca zezwala na jednokrotne skorzystanie z takiej możliwości. Osoba pełnoletnia, która jest niezadowolona ze swojego imienia, może udać się do Urzędu Miasta z wnioskiem o jego zmianę.

Najpopularniejsze imiona dla dzieci

W 2015 roku najczęściej nadawanymi imionami były kolejno:
– wśród imion dla dziewczynek: Zuzanna, Lena, Julia, Maja, Zofia, Hanna, Amelia, Aleksandra, Alicja, Natalia, Wiktoria, Oliwia, Maria, Emilia, Nikola, Liliana, Anna, Antonina, Nadia, Gabriela.
– wśród imion dla chłopców: Jakub, Antoni, Szymon, Jan, Filip, Kacper, Aleksander, Franciszek, Mikołaj, Wojciech, Adam, Michał, Marcel, Wiktor, Piotr, Igor, Mateusz, Bartosz, Stanisław, Alan.

Zastanów się jak będziesz się zwracać do dziecka w różnych sytuacjach. Dobrze zdecydować się na imię, które będzie „rosło” razem z dzieckiem oraz które będzie można dowolnie odmieniać i zdrabniać. Imię powinno być też dopasowane do nazwiska. Zanim wybierzesz konkretne imię dla córki lub syna, zestaw je z nazwiskiem i zobacz, czy dobrze ze sobą współbrzmią. Wybór imienia dla dziecka to kwestia indywidualna, jednak pamiętaj, że moda na konkretne imiona szybko przemija. Z tego względu dobrze jest wybrać imię ponadczasowe, które będzie brzmiało ładnie także za 10, 20, czy 30 lat.

Imię jest traktowane jako podstawa kształtowania się tożsamości dziecka oraz element tego, jak siebie postrzega. Jego wybór może rzutować na jakość przyszłego życia dziecka. Dlatego warto mieć na względzie, że niektóre imiona mogą być przyczyną złośliwych żartów ze strony innych dzieci.

Zastanawiasz się nad imieniem dla dziecka? Poniżej możesz zapoznać się z najpopularniejszymi imionami, zarówno dla chłopców, jak i dziewczynek:
http://www.osesek.pl/imiona

Polub i udostępnij:

Ocena

User Rating

0 (0 Votes)

Summary

9,5Score

9,5

author-avatar

Zachęcamy do kontaktu wspolpraca@vitwoman.pl

Brak komentarzy do "Wybór imienia dla chłopca i dziewczynki"

    Skomentuj

    Twój adres email nie zostanie opublikowany.

    Facebook

    Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress