Wybór dawczyni komórek jajowych – katalog i decyzja lekarza

Brak własnych komórek jajowych nie wyklucza bycia matką. Można skorzystać z katalogu dawczyń zarówno w sytuacji, gdy do zapłodnienia in vitro wykorzystywane będzie nasienie partnera, jak i dawcy z bazy.

pregnant-woman-1741636_1280

Kiedy rozważać skorzystanie z komórek jajowych dawczyni

Adopcja komórek jajowych jest szczególnie wskazana w sytuacjach, gdy:

 • kobieta nie ukończyła 49. roku życia,
 • czynność jajników przedwcześnie wygasła,
 • nastąpiła nieodwracalna utrata płodności wskutek leczenia nowotworowego,
 • w rodzinie występują choroby genetyczne,
 • kobieta ma już dziecko obciążone wadą genetyczną,
 • wystąpiły niejednokrotne poronienia,
 • wcześniejsze próby zapłodnienia pozaustrojowego nie zakończyły się sukcesem.

 Czy warto skorzystać z bazy dawczyń

Dawczynią komórek jajowych do adopcji nie zostaje się przypadkowo. W czołowych ośrodkach leczenia niepłodności już pierwsze zabiegi in vitro z wykorzystaniem komórek z bazy dawczyń charakteryzują się ponad 60% skutecznością. Kandydatki na dawczynie są bardzo szczegółowo sprawdzane. Ostatecznej weryfikacji dawczyni dla konkretnej kobiety dokonuje lekarz specjalista m.in. na podstawie oceny wyników badań i preferencji przyszłej matki. Do katalogu zakwalifikowano jedynie zdrowe kobiety, które przeszły testy genetyczne, wirusologiczne, badania psychologiczne i urodziły co najmniej jedno zdrowe dziecko. Dawczynie są całkowicie anonimowe i spełniają wszystkie formalne warunki wymagane przez polskie prawo. Dostęp do katalogu dawczyń dostaje się na 3 dni. W tym czasie można zapoznać się z informacjami o dawczyniach komórek jajowych, ich cechach fizycznych, wykształceniu, hobby, obejrzeć ich zdjęcia z dzieciństwa. Podjętą decyzję konsultuje się z lekarzem, który potwierdza gotowość do zabiegu z wykorzystaniem komórek jajowych już znajdujących się z bazie. Znacznie skraca to czas oczekiwania na poczęcie.

 Jak wygląda procedura zapłodnienia in vitro z użyciem komórek jajowych dawczyni

Na wizycie kwalifikacyjnej, podczas której obecni są oboje partnerzy, odbywa się wywiad medyczny, badanie kobiety oraz wprowadzenie do historii leczenia niepłodności. Zlecony zostaje komplet niezbędnych badań lekarskich i laboratoryjnych przyszłych rodziców, włączając badanie nasienia, urologiczne bądź andrologiczne. Po wyborze dawczyni komórek jajowych rozpoczyna się przygotowania do zapłodnienia in vitro. Jeśli partner nie jest małżonkiem kobiety, podpisuje w Urzędzie Stanu Cywilnego oświadczenie, że zostanie ojcem, co następnie potwierdzić musi kobieta. Procedura obowiązuje wyłącznie w przypadku wykorzystania nasienia dawcy, a pominięcie tego kroku uniemożliwia zabieg. Nasienie od mężczyzny może zostać pobrane w klinice bezpośrednio przed zapłodnieniem zewnątrzustrojowym (maksymalnie do półtorej godziny) bądź może zostać wcześniej zamrożone. Laboratorium embriologiczne przygotuje zarodki i umieszcza je w inkubatorze, gdzie rozwijając się, dojrzewają do 5 dni. We właściwym dniu kobiecego cyklu miesiączkowego, który może być wspomagany zaleconą przez lekarza terapią hormonalną, w jamie macicy umieszczone zostają zarodki. Przy pomocy specjalnego cienkiego cewnika wprowadza się starannie wyselekcjonowane maksymalnie 2 zarodki. Jeśli przy udanym zapłodnieniu powstała ich większa liczba, możliwe jest ich zamrożenie na przyszłość. Ciążę potwierdza się po około 12 dniach od implantacji badaniem poziomu hormonu HCG. Dopiero od 4. tygodnia od zapłodnienia lekarz zaleca przeprowadzenie USG brzucha.

Zobacz też: jak ocenić płodność bez wizyty u lekarza

Polub i udostępnij:

Ocena

User Rating

5 (3 Votes)

Summary

9,6Score

9,6

author-avatar

Zachęcamy do kontaktu wspolpraca@vitwoman.pl

Brak komentarzy do "Wybór dawczyni komórek jajowych - katalog i decyzja lekarza"

  Skomentuj

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  Facebook

  Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress