Wszystko, co powinnaś wiedzieć o karmieniu piersią

Karmienie piersią jest idealnym sposobem żywienia dziecka, który obmyśliła sama Matka Natura. Mogłoby się wydawać, że wobec tego żadna świeżo upieczona mama nie powinna mieć obaw, pytań i wątpliwości… W rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Czy warto karmić piersią? Jak to robić? Kiedy nie robić? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz poniżej!

Karmienie piersią – poznaj zalety!

Możliwość karmienia piersią to wyjątkowy dar. Dla maleństwa nie ma nic lepszego i bardziej wpisującego się w jego potrzeby ponad mleko jego mamy. Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dziecko powinno być karmione wyłącznie mlekiem matki przez pierwsze 6 miesięcy życia (1). Do prawidłowego rozwoju i zdrowia nie potrzebuje ono nic więcej, ponieważ w pierwszych miesiącach życia mleko kobiece dostarcza mu wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

Choć to nie względy finansowe czy wygoda powinny decydować o sposobie odżywiania dziecka, nie ma sensu tego ukrywać – karmienie piersią jest szalenie wygodne i całkowicie darmowe! Żadnych sprzętów, butelek, przygotowywania pokarmu. Jeśli tylko nie ma przeciwwskazań do karmienia i problemów z laktacją, mleko po prostu jest – zawsze, gdy maleństwo tego potrzebuje.

Mleko mamy ma też tę zaletę, że jest dla dziecka najzdrowsze i najlepiej wspiera jego odporność – dzięki niemu niemowlę jest chronione m.in. przed infekcjami uszu, dróg oddechowych, biegunką zakaźną (2). Jest to inwestycja w przyszłość dziecka, które w wieku dorosłym ma szansę uniknąć wielu schorzeń, takich jak cukrzyca czy nadwaga (2).

Jedną z największych zalet karmienia piersią, poza względami stricte zdrowotnymi, jest możliwość nawiązania silnej więzi z dzieckiem, które zyskuje bezcenne poczucie bliskości i bezpieczeństwa. Korzyści czerpie również mama – lepiej czuje się w czasie połogu, ma szansę na szybszy powrót do masy ciała sprzed ciąży, zmniejsza się też ryzyko wystąpienia raka jajników i piersi czy osteoporozy (2).

Jak karmić piersią? Podstawowe zasady

Choć wydaje się to czynnością zupełnie naturalną i prostą, nie zawsze tak jest. Wiele mam nie wie, jak karmić piersią, lub ma wątpliwości co do tego, czy dobrze to robi – czy dziecko się najada, czy prawidłowo ssie, czy pozycja jest odpowiednia…

Zacznijmy od pozycji. Przede wszystkim powinna być wygodna. Karmienie może potrwać, dlatego mama nie powinna w tym czasie odczuwać dyskomfortu i stresu z tym związanego. Istnieje wiele pozycji do karmienia – na siedząco, pół siedząco, na leżąco. Bez względu na wybraną pozycję należy znaleźć podparcie dla pleców, by móc się rozluźnić i czuć swobodnie (3).

Brzuszek dziecka powinien przylegać do ciała mamy, a jego buzia powinna być skierowana na wprost piersi. Dziecko należy przytrzymać jedną ręką pod główką i plecami tak, by było stabilne i czuło się bezpiecznie. Pierś przed podaniem dziecku trzeba chwycić tak, by cztery palce podtrzymywały ją od spodu, zaś kciuk z góry. Nos dziecka nie powinien przylegać do piersi (tylko sam jego czubek), w przeciwieństwie do bródki. Dziecko powinno chwycić brodawkę wraz z otoczką. Główkę należy podtrzymywać, ale nie można na siłę dociskać i zmuszać maluszka, by zaczęło ssać pierś (3).

Po czym można poznać, że dziecko jest prawidłowo przystawione do piersi? Maluszek ssie pierś spokojnie i rytmicznie, jego policzki są pełne, nie słychać cmokania i mlaskania (bo w prawidłowej sytuacji jego usta wypełnione są piersią), mama nie odczuwa dyskomfortu i bólu piersi w czasie karmienia (3).

Kiedy karmić piersią? Czy istnieją przeciwwskazania?

Młode mamy miewają problemy z laktacją lub wydaje się im, że nie mają wystarczającej ilości pokarmu. Wszystkie te i wiele innych wątpliwości warto rozwiać, konsultując się np. z położną lub doradcą laktacyjnym. Odpowiednia dieta, zdrowy styl życia, prawidłowa technika karmienia powinny sprawić, że nie będzie problemów z karmieniem piersią.

Istnieją jednak sytuacje, w których mama rzeczywiście nie może karmić. Dzieje się tak, gdy mama przyjmuje określone leki (np. przeciwnowotworowe), choruje na gruźlicę czy brucelozę. Karmienie piersią jest niemożliwe także wtedy, gdy u dziecka stwierdza się m.in. nietolerancję laktozy i galaktozemię (4).

Obecnie już wiadomo, co poświadczają liczne badania, że nawet wówczas, gdy mama np. cierpi na zapalenie gruczołów piersiowych lub zmaga się z infekcją, która przebiega z gorączką, może spokojnie karmić piersią, ponieważ mleko nadal jest całkowicie bezpieczne dla maleństwa (4).

Jeżeli z różnych przyczyn mama nie może karmić piersią, alternatywą jest mleko modyfikowane. Obecnie wybór jest bardzo szeroki. Bez trudu można dobrać mieszankę dostosowaną do wieku dziecka, a także specjalnych potrzeb żywieniowych, jeśli takie występują.

Aby osiągnąć najlepsze efekty należy dbać o zdrową dietę w czasie ciąży i po urodzeniu dziecka. Nie należy decydować się na nieuzasadnione dokarmianie. Karmienie butelką może powodować osłabienie laktacji. Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt.

Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia i zapewnia najwięcej korzyści Twojemu dziecku.

Bibliografia:
1. Szajewska H., Chmielewska A., Dziechciarz P., Patro B. Żywienie niemowląt i małych dzieci – najczęstsze pytania (https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/zywienie/73574,zywienie-niemowlat-i-malych-dzieci-najczestsze-pytania) Data dostępu: 14.09.2019.
2. Nehring-Gugulska M. Żukowska-Rubik M. Dlaczego warto karmić piersią? (https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/karmienie-piersia/52442,dlaczego-warto-karmic-piersia). Data dostępu: 14.09.2019.
3. Żurek I., Jak prawidłowo przystawić dziecko do piersi? (https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/karmienie-piersia/90898,jak-prawidlowo-przystawic-dziecko-do-piersi). Data dostępu: 14.09.2019.
4. Królak-Olejnik B. Jakie są przeciwwskazania do karmienia piersią? (https://www.mp.pl/pytania/pediatria/chapter/B25.QA.2.1.36.). Data dostępu: 14.09.2019.
Polub i udostępnij:

Ocena

User Rating

0 (0 Votes)

Summary

9,8Score

9,8

author-avatar

Zachęcamy do kontaktu wspolpraca@vitwoman.pl

Brak komentarzy do "Wszystko, co powinnaś wiedzieć o karmieniu piersią"

    Skomentuj

    Twój adres email nie zostanie opublikowany.

    Facebook

    Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress