Świadome macierzyństwo – jak się przygotować do roli matki?

Macierzyństwo jest bardzo ważnym elementem życia kobiety i z pewnością nie powinno się pozostawiać go przypadkowi. Decyzja ta musi być przemyślana oraz zaplanowana,. Wtedy możemy bowiem odpowiednio przygotować się do nowej roli i zbudować niezwykłą więź ze swoim dzieckiem. Warto więc dowiedzieć się, jak wygląda takie świadome macierzyństwo?

Przygotowania do ciąży

Gdy podejmiemy więc decyzję o dziecku, to pora zacząć przygotowywać swój organizm do ciąży. Podczas tych szczególnych dziewięciu zdrowie dziecka jest głównie uzależnione od samopoczucia matki, dlatego właśnie warto zadbać o siebie. Świadome macierzyństwo powinno obejmować z pewnością pewne zmiany związane z dotychczasowym stylem życia. Całkowicie zrezygnujmy z alkoholu oraz innych używek. Przed ciążą warto również wyleczyć zęby, aby w organizmie nie było jakichkolwiek stanów zapalnych.

Niezmiernie istotne jest także przyjmowanie kwasu foliowego, który ma za zadanie działać profilaktycznie w przypadku ciężkich wad układu nerwowego. Tego typu preparaty możemy aplikować już wiele miesięcy przed zajściem w ciążę.

swiadome-macierzynstwoDziewięć miesięcy pod kontrolą

W oczekiwaniu na dziecko, musimy szczególnie zadbać o siebie. Podstawą jest tutaj regularne odwiedzanie lekarza oraz wykonywanie wszelkich niezbędnych badań, czyli morfologii, testu na toksoplazmozę czy USG. Świadome macierzyństwo ściśle powiązane jest również z wprowadzeniem nowych nawyków, korzystnie wpływających na zdrowie nasze oraz naszego dziecka. Szczególnie ważne jest właściwe odżywianie. Wybierajmy produkty jak najmniej przetworzone, a najlepiej ekologiczne. Przy tym postarajmy się zadbać o jak największą ilość warzyw, owoców oraz kasz, które mają dobry wpływ na nasze samopoczucie. Zrezygnujmy raczej ze słodyczy, a zamiast nich wybierajmy orzechy, nasiona bądź suszone owoce. Z dodatkowych składników w naszym menu, musimy koniecznie pamiętać o kwasie foliowym (na przykład folik mama) oraz kwasach omega 3. Mają one bowiem bezpośredni wpływ na prawidłowy rozwój dziecka.

Warto również postarać się zwiększyć ilość aktywności fizycznej, jednak nie róbmy tego w zbyt radykalny sposób. Najlepiej wygospodarować czas na codzienny spacer, basen bądź delikatną gimnastykę, gdyż zbyt intensywne treningi mogą wpływać negatywnie na nasze samopoczucie.

Gdy dziecko pojawi się na świecie

Prawdziwe macierzyństwo zaczyna się z chwilą pojawienia się maluszka na świecie. To wtedy nasze życie zmienia się diametralnie i musimy dostosować się do trybu funkcjonowania nowego członka rodziny. W pierwszych tygodniach spróbujmy się dopasować, stwarzając równocześnie dziecku bezpieczną przestrzeń do poznawania świata oraz rozwijania się. Jednak pamiętajmy, że świadome macierzyństwo polega także na uzmysławianiu sobie własnych potrzeb, albowiem jeśli mama jest szczęśliwa, to również i dziecko będzie miało poczucie bezpieczeństwa oraz miłości.

Bezpośredni oraz stały kontakt z niemowlakiem w pierwszych miesiącach życia, a także wykonywanie czynności pielęgnacyjnych będą szczególnie istotne dla osiągnięcia pełnej dojrzałości macierzyńskiej. Warto zawczasu zaplanować więc tak życie zawodowe, aby móc poświęcić czas dziecku i na spokojnie nauczyć się bycia mamą.

Polub i udostępnij:

Ocena

User Rating

5 (3 Votes)

Summary

9,8Score

9,8

author-avatar

Zachęcamy do kontaktu wspolpraca@vitwoman.pl

Brak komentarzy do "Świadome macierzyństwo – jak się przygotować do roli matki?"

    Skomentuj

    Twój adres email nie zostanie opublikowany.

    Facebook

    Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress