Skuteczny sposób, jak załagodzić AZS u niemowląt

Sucha. Czasem po prostu twarda i szorstka, a czasem szklista – to mogą być pierwsze symptomy tej choroby. Najbardziej widocznym objawem AZS u niemowląt są jednak płaty zaczerwienionej skóry oraz krosty. Najczęściej wysypują się na twarzy, a nierzadko na dekolcie i kolanach. Zdarza się, że z tego powodu maluch trze twarz aż do krwi. Nieleczone atopowe zapalenie skóry może prowadzić do bolesnych powikłań, dlatego problemem należy zająć się jak najwcześniej.

Diagnoza: AZS. Co to znaczy?

Atopowe zapalenie skóry przez lekarzy nazywane jest także astmą skóry, świerzbiączką czy skazą białkową. Mimo, że jest jedną z najczęściej występujących chorób skóry, to przez niejednoznaczne objawy – m.in. podrażnienie i swędzenie skóry – jest niezwykle trudno ją szybko zdiagnozować.

Choroba ta objawia się najczęściej we wczesnym dzieciństwie. Aż 85% zachowań dotyczy AZS u niemowląt. Przyczyny są nie do końca zbadane, choć u tak małych dzieci najczęściej mówi się o czynnikach genetycznych. Ponadto wyróżnia się także m.in. bodźce psychogenne, środowiskowe oraz alergie pokarmowe.

Pielęgnacja skóry z AZS

Dziecko zmagające się z AZS wymaga uważnej opieki. Skóra atopowa traci bowiem aż pięć razy więcej wody, co jest bezpośrednią przyczyną nawracających podrażnień. Przywrócenie nawilżenia i hamowanie rozwoju bakterii powinny być zatem podstawowym celem pielęgnacji skóry z AZS (więcej informacji tutaj).

W terapii atopowej skóry dermatolodzy zalecają stosowanie emolientów, czyli apteczne dermokosmetyki natłuszczające. Najczęściej zawierają naturalne oleje jak m.in. z wiesiołka czy jojoba, ale także parafinę i lanolinę, których dobroczynny wpływ na podrażnienia skóry został udowodniony naukowo. Tego rodzaju preparaty będą zatem zatrzymywać wodę w naskórku, odżywiać i chronić skórę przed alergenami, regenerować uszkodzone komórki oraz łagodzić świąd.

Obecnie emolienty występują pod szeregiem postaci – od kremów, przez szampony i żele do kąpieli. Dostępne są w aptekach, bez recepty. Jedyne, o czym należy pamiętać, stosując tego rodzaju terapię to to, że kluczowa jest regularność stosowania.

Polub i udostępnij:

Ocena

User Rating

5 (2 Votes)

Summary

9,9Score

9,9

author-avatar

Zachęcamy do kontaktu wspolpraca@vitwoman.pl

Brak komentarzy do "Skuteczny sposób, jak załagodzić AZS u niemowląt"

    Skomentuj

    Twój adres email nie zostanie opublikowany.

    Facebook

    Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress