Poznaj swoje ciało: jakie zmiany czekają Cię w szóstym miesiącu ciąży?

Szósty miesiąc ciąży, tak samo, jak każdy wcześniejszy i późniejszy, jest miesiącem wyjątkowym i niepowtarzalnym. Nawet nie masz pojęcia, jak ogromne zmiany w rozwoju dziecka zachodzą w tym czasie. Twoje ciało także się zmienia, przede wszystkim coraz to bardziej rośnie Twój brzuszek ciążowy – nie ma się co dziwić, koniec szóstego miesiąca ciąży to jednocześnie koniec drugiego trymestru. Już naprawdę niewiele dzieli Cię od pierwszego spotkania z maluszkiem! Co takiego powinnaś wiedzieć o tym miesiącu ciąży?

Internet shopping for baby clothes

Na jakim etapie rozwoju jest Twoje dziecko?

Twoje dziecko jest już stosunkowo duże, może liczyć nawet do 35 cm wzrostu. Nadal jednak jest dość szczupłe, bowiem nie ma jeszcze tkanki tłuszczowej. Szósty miesiąc ciąży to czas, kiedy szkielet dziecka intensywnie kostnieje. Maluch rozpoczyna magazynowanie cennych substancji, takich jak m.in. wapń, ciała odpornościowe, żelazo. Dojrzewają narządy wewnętrzne, rosną paznokcie i włosy. Wytwarzają się również wiązadła stawowe. Bardzo ważne jest to, że rozwijają się płuca dziecka – gdyby z jakiegoś powodu doszło do przedwczesnego porodu początkiem siódmego miesiąca, dziecko ma już szanse na przeżycie.

Musisz wiedzieć, że szósty miesiąc jest kluczowym miesiącem w rozwoju układu nerwowego dziecka. Jeśli w tym czasie będziesz ulegała nadmiernemu stresowi, może to negatywnie wpłynąć na rozwój dziecka w przyszłości. Twoje dziecko w tym czasie jest niezwykle aktywne i nie pozwala o sobie zapomnieć. Nieczęsto zdarza się, aby nie ruszało się dłużej niż 10 minut.

Na co musisz się przygotować?

W szóstym miesiącu pewne zmiany czekają także Ciebie. Pamiętasz ten nieprzyjemny czas huśtawki nastrojów, którego doświadczyłaś zaraz początkiem ciąży? W tym miesiącu ciąży ponownie może Cię dopaść nieco gorsze samopoczucie, ale nie przejmuj się tym, bo jest to naturalne i minie.

Jeśli masz skłonności do zaparć, musisz liczyć się z tym, że będziesz się z nimi borykała. Oczywiście, możesz starać się im przeciwdziałać. Najważniejsze jest to, abyś piła dużo wody. Nie zapominaj także o codziennej sporej dawce warzyw i owoców. Z racji tego, że Twój brzuszek jest już całkiem spory, możesz mieć pewne problemy z oddychaniem, ale nie panikuj, bo to również normalny objaw tego miesiąca ciąży. Twój oddech będzie nieco krótszy i płytszy. Twoja całkiem już dużych rozmiarów macica uciska na przeponę. Ta z kolei uciska na płuca i stąd ten efekt „krótkiego oddechu”.

Zupełnie naturalnym objawem tak zaawansowanej ciąży są obrzęki nie tylko stóp i łydek, ale także dłoni, bowiem zmagasz się z nadmiarem wody. Jeśli dopada Cię taki stan, powinnaś w miarę możliwości dużo odpoczywać i brać relaksujące kąpiele – niezbyt ciepłe! Świetnie sprawdzi się także delikatny, relaksacyjny masaż.

Bardzo charakterystycznym objawem tego miesiąca ciąży jest dość intensywne swędzenie skóry brzucha. Rośnie on szybko, mocno się rozciąga i napina, dlatego też musisz borykać się z owym swędzeniem. Jeśli do tej pory nie stosowałaś żadnych balsamów czy kremów na rozstępy – czas najwyższy zacząć! Wybieraj jednak tyle te sprawdzone i przeznaczone dla kobiet w ciąży.

Niewykluczone, że w tym miesiącu ciąży będziesz zmagać się również z uderzeniami gorąca oraz nadmiernym poceniem. Możesz sobie ulżyć, ubierając się odpowiednio, w lekkie, przewiewne ubrania, często wietrząc pomieszczenie – szczególnie to, w którym śpisz. I oczywiście, musisz dużo pić.

Kolejny dość nieprzyjemny objaw to bóle w dole brzucha. Zazwyczaj nie oznaczają niczego niepokojącego, a jedynie sygnalizują rozciąganie się więzadeł, które podtrzymują macicę od dołu. Aby je jak najbardziej zminimalizować, musisz dużo odpoczywać w odpowiedniej pozycji – najlepiej i najbezpieczniej na lewym boku z prawą nogą zgiętą w kolanie. Jeśli się martwisz, bo bóle są Twoim zdaniem zbyt intensywne, trwają długo i powtarzają się często – udaj się do lekarza. Nie możesz tego bagatelizować i tym bardziej nie zlekceważy tego ginekolog.

Szósty miesiąc ciąży (http://www.enfamil.pl/pl/articles/twoja-ciaza-miesiac-po-miesiacu/szosty-miesiac) to również czas, kiedy dość mocno może o sobie dać znać Twój kręgosłup. Dźwigasz całkiem spory ciężar, zatem kręgosłup jest przeciążony. Tutaj najlepszą radą ponownie jest odpoczynek, a ponadto relaksujący masaż i ciepły prysznic. Z racji tego, że macica uciska na pęcherz, musisz liczyć się z dość częstymi wizytami w toalecie. Bądź dobrej myśli, bo to wszystko to tylko etap przejściowy, jeszcze trochę i będziesz mogła trzymać swoje dziecko w ramionach!

Polub i udostępnij:

Ocena

User Rating

5 (3 Votes)

Summary

9,8Score

9,8

author-avatar

Zachęcamy do kontaktu wspolpraca@vitwoman.pl

Brak komentarzy do "Poznaj swoje ciało: jakie zmiany czekają Cię w szóstym miesiącu ciąży?"

    Skomentuj

    Twój adres email nie zostanie opublikowany.

    Facebook

    Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress