Otulacze MedBest Niuniu. Czy warto kokonować noworodka?

Są grupą położnych, które wymyśliły otulacze dla noworodków i niemowląt. W swoim asortymencie mają również koszule do kangurowania noworodków, koszule do porodu i poncho do karmienia. O otulaczach opowiada Karolina Mossakowska.

Co oznacza wyrażenie „kokonować noworodka”?

Według teorii amerykańskiego pediatry dr Harveya Karpa pierwsze 3 miesiące życia dziecka to czwarty trymestr ciąży. Powinniśmy w tym czasie postarać się zapewnić dziecku warunki podobne do tych, jakie miał w macicy. Jednym z nich jest ograniczona przestrzeń. Dawniej dzieci zawijane były w tzw. „bety” bądź ściśle owijane w koce lub pieluszki. Obecnie można ubrać malucha w otulacz i gotowe. Maluch czuje się bezpiecznie i szybciej zasypia. Jednym słowem otulacz dla niemowląt to sposób na nowoczesne spowijanie: uzyskanie efektu kokonu bez zamotywania dziecka w kilka tetrowych pieluch (sposób, którego jeszcze do niedawna uczono w szpitalach położniczych), cienki kocyk (rozwija się po pewnym czasie), rożek (latem za ciepły i szybko okazuje się zbyt mały do zawinięcia całego ciała) czy śpiworek (okrywa tylko tułów i nogi, ale nie rączki).

Jak działa otulacz dla niemowląt?

Gwałtowne prężenie ciała oraz nagłe ruchy rączek i nóżek, jakimi noworodek reaguje na wszelkie zmiany – niespodziewany dźwięk, błysk światła, ruch, inną pozycję – to naturalna, wrodzona reakcja organizmu, zwana odruchem Moro. Sprawia on, że dziecko budzi się z uczuciem spadania. Dodatkowo dzieci wybudzają się, gdy nie czują granic swojego ciała. Otulacz ma za zadanie zapewnić te granice przypominając dziecku bezpieczną przestrzeń macicy.

Czy należy zatem ścisło otulać niemowlę?

Przede wszystkim pamiętajmy, że nie wszystkie noworodki lubią być ścisło owinięte. Każde dziecko jest inne! Stąd też warto zwracać uwagę na fakt, aby otulacz miał możliwość regulacji tej funkcji, tak jak to ma miejsce w przypadku najmniejszego rozmiaru otulacza Medbest „NIUNIU”, który został zaprojektowany przez nas – polskie położne. Otulacz ten umożliwia również kładzenia noworodka w na brzuszku, co daje mu możliwość przyjmowania zdrowych, fizjologicznych pozycji. Większe rozmiary otulaczy Medbest (3-24 miesięcy) nie mają już regulowanych wiązań, tak aby dziecko miało możliwość swobodnego przekręcania się na boki czy też brzuszek. Mamy są zachwycone takim rozwiązaniem: maluch, który wcześniej rozkopywał się, po założeniu w otulacz, budzi się mając ciepłem rączki oraz stópki.

Gdyby miała Pani wymienić najważniejsze cechy otulacza, to jakie by one były?

Otulacz ułatwia naukę zasypiania, uspokaja, wycisza dziecko. Oczywiście zachęca dziecko do dłuższych drzemek w ciągu dnia i daje mu poczucie bezpieczeństwa, dzięki któremu jest spokojniejsze.

Polub i udostępnij:

Ocena

User Rating

5 (3 Votes)

Summary

9,9Score

9,9

author-avatar

Zachęcamy do kontaktu wspolpraca@vitwoman.pl

1 Komentarz do "Otulacze MedBest Niuniu. Czy warto kokonować noworodka?"

  • comment-avatar
    Monika 22 grudnia 2016 (11:19)

    Dziękuje za artykuł, bardzo przydatny.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress