Obliczanie terminu porodu – 5 najpopularniejszych metod

Potwierdziwszy, że jest w ciąży, przyszła mama zaczyna odliczać czas do przyjścia na świat swojego dziecka. Najbardziej wiarygodny jest termin porodu wyliczony przez lekarza podczas badania USG, choć istnieje również kilka innych sposobów na określenie przybliżonej daty tego ważnego i przełomowego wydarzenia w życiu rodziców.

Data zapłodnienia

Ciąża trwa 266 dni, czyli 38 tygodni lub 9 miesięcy kalendarzowych. Wyliczenie przewidywanego terminu porodu na podstawie daty poczęcia jest bardzo proste. Wystarczy, że od przyjętej daty zapłodnienia odejmie się 7 dni i 3 miesiące, a następnie doda rok.

Można więc przyjąć umowną zależność :

Termin porodu = data zapłodnienia + 266 dni.

Przykładowo, jeżeli do zapłodnienia doszło 20.01.2016 r., orientacyjny termin narodzin dziecka to 12.10.2016 r. Prawidłowo, poród może rozpocząć się od 2 tygodni przed wyznaczoną datą, do 2 tygodni po niej.

Jak twierdzi większość lekarzy, wiele kobiet nie zna dokładnej daty zapłodnienia. Do wyliczeń może wkraść się również nieścisłość związana z faktem, iż komórka jajowa jest zdolna do zapłodnienia przez kilka dni.

Pierwszy dzień ostatniej miesiączki

Wyliczanie terminu porodu na podstawie daty pierwszego dnia ostatniej miesiączki to tzw. reguła Naegelego. W tym przypadku uwzględnić należy również długość cyklu. Zakłada się, że ciąża trwa 280 dni – od pierwszego dnia ostatniej menstruacji. Jeżeli kobieta przez zajściem w ciążę regularnie miesiączkowała, orientacyjny termin porodu można wyliczyć właśnie metodą Naegelego.

W niniejszym przypadku zastosowanie ma następujące wyliczenie:

Termin porodu = data ostatniej miesiączki + 7 dni – 3 miesiące + 1 rok.

Aby w łatwy i szybki sposób obliczyć szacunkowy czas porodu, z powodzeniem można posłużyć się kalkulatorem dostępnym na stronie http://www.osesek.pl/ciaza-i-porod/kalkulator-terminu-porodu.html.

Warto pamiętać, że obliczony termin jest jedynie wartością szacunkową. Zaledwie 10 % dzieci przychodzi na świat w wyznaczonym tą metodą dniu.

Temperatura ciała

Przybliżony termin porodu można ustalić na podstawie skoku podstawowej temperatury ciała. Metoda ta jest bardzo łatwa w praktycznym zastosowaniu. Temperaturę ciała należy mierzyć każdego poranka przed wstaniem z łóżka po co najmniej 6-godzinnym odpoczynku nocnym. Wyliczając datę narodzin dziecka tym sposobem należy przede wszystkim wykluczyć choroby, które przebiegają z podwyższeniem temperatury ciała takie jak grypa, czy przeziębienie. W przypadku 28-dniowego cyklu skok temperatury o 0,5°C związany ze wzmożonym działaniem progesteronu następuje zazwyczaj w 13-14 dniu, tj. około dzień po owulacji. W sytuacji, gdy dojdzie do zapłodnienia i ciąża rozwija się prawidłowo, temperatura ciała utrzymuje się powyżej 37°C przez kolejnych 6-7 dni. Za podstawę obliczeń należy przyjąć datę skoku temperatury ciała, do której należy dodać 266 dni. Tym samym otrzymany wynik wskazywać będzie przybliżony czas porodu.

Pierwsze ruchy płodu

Jedną z najstarszych metod wyliczania terminu porodu jest odczuwanie pierwszych ruchów płodu.
W przypadku kobiet, które spodziewają się narodzin pierwszego dziecka są one odczuwalne pod koniec 20 tygodnia ciąży. Wieloródki natomiast są w stanie wyczuć ruchy płodu już w 18 tygodniu. Wystarczy zatem doliczyć 20 tygodni jeśli to jest pierwsza ciąża lub 22 tygodnie w przypadku kolejnej i w ten sposób oszacowany zostanie przybliżony termin narodzin dziecka. Z uwagi na fakt, iż metoda ta jest dość nieprecyzyjna (kobiety w różnym czasie odczuwają pierwsze ruchy płodu), należy potraktować ją jedynie jako potwierdzającą wyliczony już termin.

USG

Najbardziej wiarygodnym i precyzyjnym sposobem obliczenia terminu porodu jest badanie USG wykonane między 11 a 14 tygodniem ciąży. Metoda ta pozwala z dokładnością rzędu 90% określić wiek płodu, a tym samym datę narodzin dziecka. W drugiej połowie ciąży wyznaczenie terminu rozwiązania nie jest już tak miarodajne ponieważ na parametry uwzględniane przez lekarza wpływa zbyt wiele czynników.

Dokładny termin porodu każdej ciężarnej kobiety najlepiej określi ginekolog. Zazwyczaj robi to już na pierwszej wizycie, po zebraniu najważniejszych informacji podczas wywiadu lekarskiego. Znając jednak kilka alternatywnych metod, można samodzielnie spróbować wyliczyć datę tego ważnego
i przełomowego w życiu całej rodziny dnia.

Materiał sponsorowany

Polub i udostępnij:

Ocena

User Rating

0 (0 Votes)

Summary

9,5Score

9,5

author-avatar

Zachęcamy do kontaktu wspolpraca@vitwoman.pl

Brak komentarzy do "Obliczanie terminu porodu – 5 najpopularniejszych metod"

    Skomentuj

    Twój adres email nie zostanie opublikowany.

    Facebook

    Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress