Karmienie piersią i zakończenie laktacji. Jak odstawić dziecko od piersi?

Mleko matki jest najleszym, co możemy podarować dziecku w pierwszych miesiącach jego życia, choć niestety nie każda kobieta ma taką możliwość. Niekiedy wiele czynników składa się na to, że młoda mama nie może karmić piersią swojego potomka i zmuszona jest podać mu mleko modyfikowane. Mimo tego, że karmienie piersią jest naprawdę wspaniałym procesem i warto, aby był również długotrwały- z czasem mama decyduje się na odstawienie od piersi. Zdarzają się również sytuacje, kiedy to dziecko z różnych powodów odstawia się od piersi samoistnie. Niestety nie zawsze jest tak łatwo i bywa, że odstawianie dziecka od piersi jest prawdziwą gehenną.

Happy Mother Breast Feeding Her Baby Infant

ZAKOŃCZENIE LAKTACJI.

Decyzja o zakończeniu karmienia piersią powinna być dokładnie przemyślana przez mamę. Powinna ona przeanalizować wszystkie za i przeciw, a decyzję podjąć w zgodzie z własnym sumieniem. Nie powinna ona kierować się sugestiami otaczających ją ludzi, ponieważ karmienie piersią jest sprawą dotyczącą wyłącznie matki i dziecka, oraz jej partnera. Więc o ile nie ma przeciwskazań zdrowotnych- nikt inny nie powinien mieć wpływu na decyzję dotyczącą karmienia piersią.

ODSTAWIENIE DZIECKA.

Warto na spokojnie wybrać odpowiedni moment na zakończenie karmienia. Nie powinno dochodzić do sytuacji, że termin planowanego odstawienia nałoży się z dodatkową sytuacją, która spowoduje u dziecka stres- jak na przykład pójście do przedszkola, czy wyjazd mamy. Dziecko odstawiane od piersi powinno mieć zapewniony spokój i o ile to możliwe nie powinno być narażone na żadne gruntowne zmiany w życiu. Dlaczego? Dlatego, że sam proces odstawiania będzie dla dziecka wystarczająco stresujący- oczywiście o ile mówimy o starszym dziecku, powyżej pierwszego, czy drugiego roku życia.

ODSTAWIENIE DZIECKA OD PIERSI.

Kategorycznym błędem matki karmiącej jest odstawienie dziecka z dnia na dzień i podjęcie tej decyzji spontanicznie, pod wpłwem chwili. W takiej sytuacji nie jest przygotowana na to ani matka, ani tym bardziej dziecko. Najlepszym sposobem na odstawienie dziecka od piersi, jest zrobienie tego stopniowo. Jeśli dziecko nadal karmione jest w ciągu dnia, oraz nocą- mama karmiąca powinna początkowo zrezygnować z jednego karmienia, a z upływem dni z kolejnego i kolejnego- tak, aby liczbę karmień ograniczyć do koniecznego minimum. Oczywiście najtrudniej będzie dziecku zrezygnować z nocnego karmienia, dlatego warto mieć przy łóżeczku butelkę z wodą.
Mamy karmiące znajdują różne sposoby na zniechęcenie potomka do picia jej mleka. Jedne zaklejają sutki plastrami, inne smarują brodawki musztardą lub cytryną. Sposobów jest naprawdę wiele, jednak bez względu na to na jaki się zdecydujemy, powinnyśmy pamiętać o tym, że będzie to naprawdę ciężki okres nie tyle dla dziecka, co i dla nas samych. Powinnyśmy być konsekwentne i wytrwałe, a zarazem niezwykle wyrozumiałe dla naszego dziecka, oraz odpowiednio zadbać o piersi w tym szczególnym dla nich okresie.

Polub i udostępnij:

Ocena

User Rating

0 (0 Votes)

Summary

9,1Score

9,1

author-avatar

Zachęcamy do kontaktu wspolpraca@vitwoman.pl

Brak komentarzy do "Karmienie piersią i zakończenie laktacji. Jak odstawić dziecko od piersi?"

    Skomentuj

    Twój adres email nie zostanie opublikowany.

    Facebook

    Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress