Egzema – co to właściwie jest?

O egzemie krążą różne historie, o tym czym ona jest, co ją powoduje, jak ją leczyć domowymi i niedomowymi sposobami. Ale czym tak naprawdę jest egzema?

Definicja egzemy

Otóż egzema jest każdym zapaleniem warstw wierzchnim naskórka, które nie jest spowodowane infekcją, czyli działaniem wirusów i grzybów. Oznacza to, że jej przyczyn jest wiele, a co za tym idzie również leczenie jest inne.  Objawia się ona zaczerwienieniem skóry, pojawiają się czerwone grudki, które z czasem zmieniają się w pęcherzyki. Gdy zaschną, tworzą się żółte strupy. Zmiany są zazwyczaj swędzące, co powoduje drapanie prowadzące do dalszego uszkodzenia naskórka. Sprzyja to zakażeniu tych zmian skórnych, którego leczenie będzie już wymagało antybiotyku.

Najczęstsze rodzaje egzemy

Najczęstszym z egzem jest wyprysk kontaktowy (http://www.nixpol.pl/zdrowie/biiy/egzema-czyli-nieprzyjemne-zapalenie-skory.html). Może być on spowodowany nadmierną odpowiedzią układu odpornościowego na jakiś alergen (wyprysk alergiczny) lub uszkodzeniem naskórka przez jakiś czynnik (wyprysk niealergiczny). Leczenie tych wyprysków zazwyczaj jest łatwe, gdyż wymaga zaprzestania kontaktu z alergenem lub substancją uszkadzającą. Niestety, nie zawsze udaje się tak łatwo znaleźć przyczynę, wtedy trzeba na jakiś czas wyeliminować z użycia substancje które najczęściej powodują wypryski, czyli środki do prania, płyny do płukania i kosmetyki i przejść na stosowanie produktów hipoalergicznych. W zmianach alergicznych niekiedy konieczne jest zastosowanie maści sterydowych lub doustnych leków antyhistaminowych.

Atopowe zapalenie skóry

Bardzo szczególnym przypadkiem wyprysku alergicznego jest atopowe zapalenie skóry, kiedyś zwane wypryskiem dziecięcym. Charakteryzuje się ono uporczywym świądem i pojawianiem się liszowaciejących zmian skórnych w charakterystycznych miejscach: na twarzy, wewnętrznych częściach nadgarstków i w zagięciach stawów. Zmiany skórne nasilają się u wielu pacjentów po spożywaniu niektórych produktów, na przykład truskawek, czy kontakcie z barwnikami, głównie kolorem czarnym, w ubraniach czy kosmetykach (farby do włosów, cienie do oczu, maskara). Bardzo skutecznym, acz drogim leczeniem, jest stosowanie inhibitorów kalcyneuryny w maści (protopic).

Egzema leczenie

W leczeniu objawowym, to znaczy po pojawieniu się wyprysku w celu złagodzenia swędzenia i zminimalizowania dalszych uszkodzeń naskórka, należy skupić się na łagodzeniu stanu zapalnego i wspieraniu regeneracji. W tym celu stosuje się mokre lub suche opatrunki z zastosowaniem maści łagodzących lub w cięższych przypadkach maści steroidowych.

Polub i udostępnij:

Ocena

User Rating

5 (3 Votes)

Summary

9,8Score

9,8

Brak komentarzy do "Egzema - co to właściwie jest?"

    Skomentuj

    Twój adres email nie zostanie opublikowany.

    Facebook

    Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress