Dzieci i książki. Jak zachęcić dziecko do czytania książek?

Małe dziecko w pewnym etapie swojego rozwoju bardzo chętnie sięga po książki. Początkowo są to takie z obrazkami, później ewentualnie z krótkimi wierszykami. Później, niestety robi się już coraz ciężej. Obecne statystyki dowodzą, że zaledwie dziesięć procent Polaków regularnie czyta książki. Coraz częściej dochodzi do sytuacji, że dzieciaki po raz pierwszy czytają jakąkolwiek książkę dopiero w szkole. Co zrobić, aby nasze maluchy mimo wszystko chętniej sięgały po książki?

 

JAK ZACHĘCIĆ DZIECKO DO CZYTANIA KSIĄŻEK?

 • Najlepszym sposobem zachęcenia dziecka do czytania książek jest… Odpowiedni przykład. Dzieci bez względu na wiek są świetnymi obserwatorami i stosunkowo szybko wyciągają wnioski. Jeśli więc nigdy nie widzą swoich rodziców z książką w ręku- ciężko będzie przekonać je do tego, że to naprawdę fajna sprawa. Jeżeli dodatkowo któreś z rodziców negatywnie wypowiada się na temat książek- temat można właściwie uznać za zamknięty.
 • Głośno mówi się o tym, że na to, czy dziecko sięgnie po książki ma wpływ fakt, czy miało z nimi styczność we wczesnym dzieciństwie. Naprawdę dużo łatwiej jest zachęcić dziecko do czytania, jeśli od najmłodszych lat było ona oswajane z książkami. Dużą rolę odgrywa tutaj czas spędzony z dzieckiem przy książkach. Wiele mam sugeruje, że jeśli czytało swoim dzieciom od pierwszych miesięcy ich życia- w późniejszym wieku dużo chętniej same sięgają po książki.
 • Częstym błędem rodziców jest nieodpowiednie dostosowywanie książek do wieku dziecka. Wielu rodziców ma ambicje, aby ich dziecko czytało możliwie najwięcej książek i najlepiej, aby nie były to szkolne lektury, a przykładowo literatura specjalistyczna. Naturalnym jest, że małe dziecko dużo chętniej sięgnie po książkę jeśli poczyta w niej o przygodach pieska, czy kotka- niżeli historycznych bitwach.
 • Jeśli dziecko wykazuje taką chęć- pozwól, aby czytało również Tobie. To naprawdę motywujące dla kilkulatka. Częstym błędem rodziców jest okazywanie zniecierpliwienia zanim dziecko skończy czytać jeszcze pierwszy akapit wybranej przez siebie książki.
 • Kiedy maluch nie wykazuje zainteresowania czytaniem, a w grę wchodzi wyłącznie oglądanie obrazków- spróbuj podsunąć mu komiksy. Pozornie dziecko zrozumie o co chodzi oglądając obrazki, jednak kiedy zaczną pojawiać się niedomówienia- ostatecznie i tak zacznie czytać białe chmurki.
Polub i udostępnij:

Ocena

User Rating

0 (0 Votes)

Summary

9,7Score

9,7

author-avatar

Zachęcamy do kontaktu wspolpraca@vitwoman.pl

Brak komentarzy do "Dzieci i książki. Jak zachęcić dziecko do czytania książek?"

  Skomentuj

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  Facebook

  Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress