Czy trudno pokochać obce dziecko?

Zapewne wiele kobiet, które samodzielnie wychowują dziecko zastanawia się, czy jeśli już spotkają mężczyznę, któremu będą w stanie zaufać – to czy trudno będzie mu pokochać ich dziecko. Zastanawiają się też, czy w ogóle będą potrafiły podzielić miłość na troje, a także pozwolić na to, by obcy mężczyzna „dyktował dziecku warunki” – uczył je i wychowywał. Najtrudniejszym jednak zdaje się być kwestia miłości. Czy można pokochać obce  dziecko? Czy to łatwe? Czy to w ogóle możliwe?

pexels-photo

Pokochać dziecko partnerki – czy to możliwe?

Zdawać by się mogło, że takie rozterki targają jedynie kobietami, które same wychowują swoje pociechy. Prawda jest jednak taka, że mężczyzna, który decyduje się na związek z kobietą, która ma już dziecko – również ma wiele wątpliwości. Boi się o to, że nie będzie potrafił pokochać obcego dziecka. Boi się, że nie sprawdzi się w roli ojca. Zdaje sobie również sprawę z tego, że jeśli to wszystko się nie uda – cierpieć będzie nie tylko kobieta, ale i wszystko odbije się echem niewinnym na dziecku.

Na początku zawsze jest cudownie, wszyscy się poznają, a dziecko przyzwyczaja się do obecności nowego partnera mamy. Oczywiście sytuacja jest o wiele łatwiejsza, kiedy dziecko jest jeszcze maleńkie. Trudniej jest, jeśli mowa załóżmy o trzy czy czterolatku, który ma już na swój sposób poukładany świat. Nagle pojawia się ktoś nowy i nawet jeśli dziecko od razu zaakceptuje partnera mamy – prędzej czy później zacznie się buntować, a początkowo mimo wszystko będzie zazdrosne o mamę.

Zdecydowanie łatwiej jest pokochać obce dziecko, kiedy jest ono maleńkie, ma załóżmy kilka miesięcy. Taki maluch nie ma jeszcze swoich nawyków i tak naprawdę całe wychowanie dziecko dopiero zacznie się za jakiś czas. Po za tym w takim wypadku dziecko będzie pamiętało „od zawsze” partnera matki, a kiedy mowa o kilkulatku – dla niego będzie to sytuacja, w której nagle pojawia się ktoś nowy, przytula jego mamę, a dodatkowo czasem mówi mu czego może, a czego nie. Takie dziecko ma prawo się zbuntować.

I wtedy zaczynają się problemy. Zbuntowany maluch najchętniej przez całe dnie spędzałby przyklejony do mamy. Wszystko co robi jej partner, nawet jeśli bardzo się stara – jest dla dziecka na „nie”. Mimo, że dziecko wcześniej chętnie przytulało się do mężczyzny – nagle nie chce tego robić. Buntuje się mimo tego, że często tak naprawdę bardzo lubi partnera matki. A mężczyzna po kilkunastu, czy kilkudziesięciu próbach zbliżenia się do malucha po prostu pasuje i wychodzi z założenia: „co ma być, to będzie”.

Czy trudno pokochać obce dziecko?

Tak naprawdę wszystko zależy od sytuacji, od charakteru, od wieku dziecka i partnerów, od ich przeszłości. Nie ma reguły na to, że jeśli dziecko jest mało to z pewnością się uda. Nie ma też pewności, że kiedy dziecko jest nieco starsze – to wszystko się nie uda. Wszystko zależy od zaangażowanie.

Prawdą jest jednak, że trzeba bardzo dużo rozmawiać z dzieckiem (tłumaczyć mu nową sytuację, rozwiewać wszelkie jego wątpliwości), a matce nigdy nie wolno zapomnieć o tym, że to ono jest najważniejsze.

Polub i udostępnij:

Ocena

User Rating

0 (0 Votes)

Summary

9,7Score

9,7

author-avatar

Zachęcamy do kontaktu wspolpraca@vitwoman.pl

Brak komentarzy do "Czy trudno pokochać obce dziecko?"

    Skomentuj

    Twój adres email nie zostanie opublikowany.

    Facebook

    Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress