Czy dzieci powinny oglądać telewizję?

Jesień i zima sprzyjają spędzaniu w domu zdecydowanie większej ilości czasu. Deszcz, śnieg i zimowe temperatury, które już niebawem do nas nadejdą nie przekonują nas do wyjść po za mury cieplutkiego mieszkania. Pierwsze dni spędzone w domu z dzieckiem często obfitują w wiele kreatywnych zabaw. Rysujemy, malujemy, bawimy się klockami, lalkami, czy samochodami. Wymyślamy też własne atrakcje, by tylko zapełnić dziecku czas czymś przyjemnym. Po kilku dniach często dopada nas jednak niemoc twórcza i nie jesteśmy w stanie wymyślić niczego sensownego. Co wtedy robimy? Włączamy dziecku telewizor. Ogląda sobie bajki, czy teledyski. Ono ma zajęcie, a my chwilę czasu dla siebie. Często jest też tak, że nawet podczas zabawy z dzieckiem telewizor towarzyszy nam w tle. Bez niego czujemy się dziwnie cicho, a przecież miło pośpiewać podczas zabawy, czy pokiwać się w rytm muzyki dudniącej z głośników. Nie widzimy w tym niczego złego, prawda?

toddlers-and-tv

 

CZY DZIECI POWINNY OGLĄDAĆ TELEWIZJĘ?

Czy zastanawialiście się czasem jak negatywny wpływ ma na dziecko telewizja? I niekoniecznie mam na myśli tutaj wszechobecną agresję i przekleństwa płynące ze szklanego ekranu. Nie mowa więc tutaj o złym przykładzie jaki nasze dzieci biorą z sytuacji zauważonych w telewizji, czy o powtarzaniu zasłyszanych, brzydkich słów. Tych rzeczy doświadczyć mogą również podczas zakupów w supermarkecie, gdzie natkniecie sie na niezbyt kulturalnego klienta stojącego w kolejce przed Wami. Przemoc jest wszędzie, przekleństwa również mamy na porządku dziennym, więc telewizja nie jest głównym źródłem poznania.

Mówi się, że do trzeciego roku życia dzieci w ogóle nie powinny oglądać telewizji. Jeszcze jakiś czas temu dumna byłam z tego, że dziecko moje przeszczęśliwe tańczy i spogląda na przeróżne teledyski. Przypadkiem trafiłam na jakiś artykuł dotyczący włączonego telewizora, potem na następny i z ciekawości bardziej zgłębiłam temat. Czy zdajecie sobie sprawę, jak bardzo szklany ekran szkodzi maluchom? Jak wiele negatywnych bodźców dociera do nich, chociaż wcale nie powinno? Nasze dzieci często są pobudzone, czy podderwowane bez żadnego wyraźnego powodu? Często nie jest to kolejny skok rozwojowy, a… Nadmiar telewizji, nawet tej w tle. Maluchy, które narażone są na działanie szklanego ekranu często mają problemy z wyciszeniem się i ze snem.

Wiedzieliście, że włączony telewizor spowalnia rozwój Waszych dzieci? Zdaniem psychologów dzieci spędzające czas przed telewizorem rozwijają się znacznie wolniej, co przede wszystkim można zobaczyć na przykładzie ich „mowy”. Maluchy oglądające telewizję (a nawet te, bawiące się z telewizją w tle!) mówią zdecydowanie później, a ich zasób słów jest zdecydowanie mniejszy. Człowiek uczy się nowości podczas kontaktu z drugim człowiekiem. To tak jak u nas dorosłych- obsługę jakiejś maszyny przyswoimy znacznie szybciej, jeśli ktoś namacalnie nam to wytłumaczy, niż gdy przeczytamy instrukcję obsługi. W przypadku dzieci nie jest inaczej- obserwują mimikę naszej twarzy, to jak otwieramy usta wypowiadając poszczególne słowa, powtarzają po nas i w ten sposób uczą się mówić.

Czas spędzony przed telewizorem negatywnie wpływa również na zmysły dziecka, gdyż pobudzany jest wtedy jedynie słuch i wzrok. A co z dotykiem, smakiem, węchem? Na dworze doświadcza ciepła, zimna, różnych twardości, różnych faktur otoczenia- czasem jest to szorstki piasek, a czasem delikatność kałuży. Dodatkowo przebywając na dworze, dziecko dotlenia swój mózg, dzięki czemu jest bardziej otwarte na naukę nowych rzeczy i podejmowanie nowych wyzwań.

Polub i udostępnij:

Ocena

User Rating

0 (0 Votes)

Summary

9,6Score

9,6

Brak komentarzy do "Czy dzieci powinny oglądać telewizję?"

    Skomentuj

    Twój adres email nie zostanie opublikowany.

    Facebook

    Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress