5 najczęstszych problemów, z którymi spotykają się matki podczas rozszerzenia diety niemowlaka

Rozszerzanie diety niemowlęcia to moment, na który czeka wiele rodziców. Niestety nie zawsze wprowadzanie do jadłospisu produktów innych niż mleko przebiega sprawnie i bez kłopotów. Na początku rozszerzania diety część matek spotyka się z wieloma problemami. Sprawdź, jak im zaradzić.

Zgodnie z aktualnym schematem żywienia niemowląt, dietę warto zacząć rozszerzać nie wcześniej niż w 17. i nie później niż w 26. tygodniu życia dziecka. To dobry moment, by dziecko rozpoczęło swoją przygodę z nowymi smakami – tak, by stopniowo przyzwyczajało się do jedzenia innego niż mleko mamy.

1. Dziecko nie jest zainteresowane jedzeniem

Jeżeli niemowlę nie wykazuje zainteresowania jedzeniem, np. nie otwiera ust podczas podsuwania kawałka jabłka czy bułki, najprawdopodobniej nie jest jeszcze gotowe na rozszerzanie diety. Z wprowadzeniem nowych produktów można jeszcze chwilę zaczekać – do momentu, w którym dziecko da sygnał do gotowości. Pamiętaj jednak, aby nie opóźniać tego momentu i pierwsze posiłki wprowadzić zanim dziecko ukończy 26. tydzień życia.

2. Dziecko wypycha jedzenie językiem

Wprowadzasz dziecku do diety warzywa, np. marchewkę, jednak niemowlę od razu wypycha jedzenie językiem? To naturalny objaw, który nie powinien wzbudzać niepokoju. To reakcja przejściowa – odruch związany z przyzwyczajeniem do ssania piersi. Uzbrój się więc w cierpliwość i nie rezygnuj z rozszerzania diety.

3. Dziecko nie chce jeść wszystkich warzyw

Rozszerzanie diety to dla niemowlęcia prawdziwa rewolucja. Przyzwyczajone do smaku mleka matki, może odmawiać odkrywania nowych smaków. Jeśli dziecko krzywi się podczas podawania ziemniaka czy brokułów, nie zmuszaj go do jedzenia. Jednak nie rezygnuj całkowicie z tych produktów. Wróć do nich za kilka dni i – w razie podobnej reakcji dziecka – podejmij kolejne próby. Z czasem niemowlę przekona się do nowych smaków.

4. Dziecko ma trudności z wypróżnianiem

Podczas rozszerzania diety niemowlaka, u dziecka mogą pojawić się trudności z wypróżnianiem. Jest to całkowicie naturalne, ponieważ układ pokarmowy musi „przestawić się” na trawienie produktów innych niż mleko matki.

Podawanie nowych posiłków i produktów o innej konsystencji może powodować zapacia. Stolec staje się twardszy i zbity, dlatego dziecko ma problem z wypróżnianiem. By uniknąć takich kłopotów, warto podawać niemowlęciu większą ilość płynów, np. wodę. Poleca się również wprowadzenie do diety jabłka czy śliwek, które ułatwiają wypróżnianie.

5. W piersiach matki pojawia się zastój mleka

Chociaż przez 12 miesięcy życia dziecka to mleko matki jest głównym źródłem pożywienia, jego ilość spożywana przez niemowlę zmniejsza się z miesiąca na miesiąc. W efekcie dość często dochodzi do powstawania zastojów mleka w piersiach. To typowa przypadłość podczas rozszerzania diety dziecka, ponieważ przerwy między karmieniami ulegają wydłużeniu.

W przypadku, gdy zaczynasz wprowadzać nowe produkty do jadłospisu, zadbaj o spowolnienie laktacji. Przystawiaj dziecko do piersi, stopniowo wydłużając okres między karmieniami. Ponadto nie opróżniaj piersi do końca, np. laktatorem, bo to dodatkowo pobudza laktację.

Polub i udostępnij:

Ocena

User Rating

5 (2 Votes)

Summary

9,9Score

9,9

author-avatar

Zachęcamy do kontaktu wspolpraca@vitwoman.pl

Brak komentarzy do "5 najczęstszych problemów, z którymi spotykają się matki podczas rozszerzenia diety niemowlaka"

    Skomentuj

    Twój adres email nie zostanie opublikowany.

    Facebook

    Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress