Styl skandynawski w Twoim domu

Mówi się, że dom i panujący w nim klimat tworzą jego mieszkańcy. Mimo to każdemu z nas zależy, by wystrój był praktyczny, estetyczny i mieszczący się w ramach panujących trendów. Każdy z nas ma inny gust, inne wyczucie smaku i inne potrzeby, dzięki czemu to my tworzymy  charakter pomieszczeń i jego unikatowość. By jednak zachować smak i uniknąć wnętrzarskich faux pass zazwyczaj odnosimy się do istniejących już stylów, zamiast tworzyć swój własny. Poniżej przedstawiamy krótką charakterystykę jednego z najpopularniejszych (jeśli nie najpopularniejszego) stylu wnętrzarskiego. 

styl skandynawski

Dzięki naszemu krótkiemu poradnikowi dowiesz się, czy styl jest najbliższy twoim oczekiwaniom, jakie wybrać meble, dodatki i dekoracje, aby twój dom cieszył komfortem i wyczuciem smaku, a jednocześnie mieścił się w przystępnym budżecie.

Styl skandynawski zapoczątkował szwedzki malarz i architekt wnętrz Carl Larsson,żyjący na przełomie XIX i XX wieku. Jego prace przedstawiające codzienne życie Skandynawów stawały się inspiracją do aranżowania przestrzeni z wykorzystaniem bieli, która rozjaśniała je od północnych chłodów i mroku. Krokiem do popularyzacji stylu skandynawskiego była także nagroda Lunning Prize, otrzymana przez skandynawskiego projektanta wnętrz, który zaczął wyznaczać trend skandynawskiego stylu i pomógł mu rozprzestrzenić się po całej Europie.

Styl skandynawski – charakterystyka

Fundamentem skandynawskiego stylu aranżowania wnętrz jest funkcjonalność, prostota i wykorzystanie naturalnych kolorów i materiałów. Najczęściej spotykanym połączeniem jest ciepłe drewno w duecie z bielą, szarością i akcentami czerni. Coraz częściej jednak styl skandynawski wzbogacany jest złotem, które dodaje elegancji i oryginalności. Kluczowe znaczenie ma optyczne powiększenie przestrzeni poprzez zastosowanie jasnej kolorystyki pomieszczeń i minimalistycznego wystroju, co wiąże się często z rezygnacji z firan i zasłon oraz  okiennych ozdób.

Styl skandynawski lubi bliskość natury. Nie powinny być więc zaskoczeniem naturalne materiały. Nie znajdziemy tu skórzanych kanap, a sofy i fotele obite są grubymi tkaninami i meble z drewna (sosna, brzoza) lub wikliny. W domach Skandynawów często pojawia się również kamień, a w dodatkach len, bawełna, pledy o grubym splocie, ciepłe wełniane narzuty i juta. Aranżacje muszą być przede wszystkim praktyczne, estetyczne, ale także komfortowe i bezpretensjonalne.

Istotne w skandynawskim stylu jest także ekologicznego podejście do kwestii wystroju pomieszczeń. Dzięki temu, że styl bazuje na naturalności i dbałości o środowisko, kojarzony jest z harmonią i świeżością. Warto też wiedzieć, że  lekkość i czystość formy, a także wszechobecny minimalizm, nie oznaczają, że pomieszczenia są puste. Wręcz przeciwnie, wszystko ze sobą doskonale współgra, a przestrzenie mają ciepły i przyjazny charakter. Ta równowaga jest zasługą naturalnych tkanin i dodatków.

W stylu skandynawskim mile widziane jest łączenie różnych stylów np. częstym wyposażeniem domów są meble vintage. Doskonale w przestronnym salonie sprawdzają się stare krzesła czy wiekowy kredens, lub dodatki industrialne, takie jak designerska lampa.

Ogromne znaczenie dla Skandynawów ma także handmade. Samodzielnie wykonane meble wpisują się ekologiczny nurt stylu i są wyróżniającą cechą w aranżacjach. Nie naruszają jednak zasad minimalizmu, który w stylu skandynawskim jest tak niezwykle istotny.

Skandynawskie wnętrza są przede wszystkim przyjazne, wygodne, ponadczasowe i uniwersalne. Świetnie sprawdzą się w bloku, mieszkaniu w kamienicy, nowoczesnym domu z ogrodem, czy skromnej chatce na wsi. Styl swoją popularność zyskał dzięki niepowtarzalnemu, przyjaznemu urokowi. Rozwiązania stylu skandynawskiego odnajdują zastosowanie w domach o dużym metrażu i na niewielkiej przestrzeni. Trend podbija serca wszystkich tych, którzy cenią prostotę, oszczędność formy i ekologiczne rozwiązania.

Urządzanie mieszkania w stylu skandynawskim nie wymaga ogromnych kosztów. Nie stanowi nawet problemu, jeśli przy jednym stole pojawią się cztery różne krzesła – jedno „po babci”,drugie – klasyk designu, trzecie znalezione na targu staroci, a czwarte kupione np. z oferty sklepu Edinos.pl

Niezależnie od preferowanego stylu czy naszych upodobań warto pamiętać, że to mieszkańcy tworzą niepowtarzalny klimat każdego domu i to nie styl wnętrz sprawi, że będziemy czuć się bardziej szczęśliwi, tylko ludzie, którzy dzielą z nami tę przestrzeń.

Nasi czytelnicy otrzymują kod rabatowy: edinos50 o wartości 50 zł, który można wykorzystać dokonując zakupów na stronie www.edinos.pl

Polub i udostępnij:

Ocena

User Rating

5 (1 Votes)

Summary

9,9Score

9,9

author-avatar

Zachęcamy do kontaktu wspolpraca@vitwoman.pl

Brak komentarzy do "Styl skandynawski w Twoim domu"

    Skomentuj

    Twój adres email nie zostanie opublikowany.

    Facebook

    Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress