Nawilżacz ewaporacyjny vs. ultradźwiękowy. Który wybrać?

Temperatura i czystość to nie jedyne parametry powietrza. Prócz nich powinniśmy przywiązywać wagę również do wilgotności, bo ta, jeśli nie jest unormowana, może być przyczyną wielu schorzeń. Powietrze w naszym otoczeniu nie może być ani zbyt suche, ani zbyt wilgotne – żadna ze skrajności nie jest dobra dla zdrowia i samopoczucia.

Wilgotność na dobrym poziomie

Najkorzystniej jest, by wilgotność powietrza utrzymywała się w przedziale 40-60%. W takich warunkach najlepiej funkcjonują nie tylko ludzie, ale i rośliny domowe, a meble (zwłaszcza te drewniane) nie ulegają szybkiemu niszczeniu.

Poziom wilgotności możemy sprawdzić za pomocą higrometru, pamiętając o tym, by pomiary wykonać w całym domu – łazienka i sypialnia, z oczywistych względów, będą miały różne wyniki.

Kiedy wilgotność jest na zbyt niskim poziomie, z pewnością odczujemy tego skutki. Wśród nich mogą pojawić się:

 • suchość w drogach oddechowych,
 • ból głowy i zatok,
 • popękane usta i przesuszona skóra,
 • częstsze infekcje i wzmożone objawy alergii.

Najlepszym pomysłem w takiej sytuacji są  nawilżacze powietrza. Dobry nawilżacz powinien być energooszczędny, wydajny, cichy i prosty w obsłudze, a do tego stosunkowo niedrogi. Jak wybrać ten najlepszy dla nas? Poniżej dwa najpopularniejsze typy nawilżaczy.

 

 • Nawilżacz ultradźwiękowy

Tego typu urządzenia cieszą się w Polsce sporą popularnością, jednak przy nieodpowiedniej eksploatacji mogą być one szkodliwe. Wszystko przez sposób działania – nawilżacz ultradźwiękowy, jak sama nazwa wskazuje, wykorzystuje fale dźwiękowe do rozbijania cząsteczek wody, rozbijając wszystko, co się w tej wodzie znajduje.

Jeśli użyjemy zwykłej wody z kranu, rozbiciu ulegną również zawarte w niej minerały, które w takiej formie są niebezpieczne dla zdrowia. Bezpieczne jest stosowanie wody destylowanej lub poddanej odwróconej osmozie, to jednak zwiększa koszty eksploatacji urządzenia. Prócz tego konieczna jest częsta wymiana wkładu odwapniającego.

Fale ultradźwiękowe mogą być również dokuczliwe dla zwierząt domowych, które słyszą znacznie lepiej od nas, dlatego zakup takiego nawilżacza nie jest polecany właścicielom psów czy kotów.

Ultradźwięki to jednak nie tylko wady – dzięki takiemu sposobowi działania, nawilżacze ultradźwiękowe są bezkonkurencyjne pod względem cichości pracy. Dźwięk, jaki wydają, można porównać do delikatnego szumu liści. Ponadto są one energooszczędne, a większość modeli jest wyposażona w higrostat.

Wśród modeli popularnych nawilżaczy ultradźwiękowych znajdziemy m.in.:

 • Eldom NU5
 • HB AW1015DW
 • Emed UM 1200

 

 • Nawilżacz ewaporacyjny

Alternatywą dla ultradźwięków jest ewaporacja – jedna z najzdrowszych i najbardziej naturalnych metod nawilżania powietrza. W procesie tym suche powietrze jest zasysane do urządzenia, przetaczane przez obrotowe dyski, matę ewaporacyjną lub wkład nawilżający, a w efekcie powstaje czysta para wodna.

Nawilżacz ewaporacyjny jest w stanie częściowo oczyścić powietrze z kurzu i pyłków, dlatego jest polecany osobom zmagającym się z alergiami. Jego zaletą jest również fakt, że minimalizuje ryzyko przewilżenia powietrza – kiedy poziom nawilżenia zbliży się do górnej, „zdrowej” granicy, tj. 60%, nawilżacz ograniczy swoją wydajność.

Urządzenia wykorzystujące metodę ewaporacji nie należą niestety do najtańszych. Nawilżacze tego typu są zwykle około 150 zł droższe od pozostałych, a dodatkowo filtry w urządzeniu trzeba wymieniać co 2-3 miesiące. Inwestycja ta jest jednak opłacalna i z pewnością przyniesie wiele korzyści zdrowotnych.

Popularnymi modelami wśród nawilżaczy ewaporacyjnych są m.in.: nawilżacz powietrza Xiaomi Smartmi Evaporative, a także Philips HU4813 czy Klarta Humea WiFi.

Niezależnie od wyboru, aby nawilżacz powietrza działał prawidłowo i bez szkód dla naszego zdrowia, trzeba o niego dbać w odpowiedni sposób. Uniwersalne zasady to regularne oczyszczanie zbiornika na wodę oraz odkamienianie nawilżacza za pomocą środków rekomendowanych przez producenta.

Polub i udostępnij:

Ocena

User Rating

0 (0 Votes)

Summary

9,8Score

9,8

author-avatar

Zachęcamy do kontaktu wspolpraca@vitwoman.pl

Brak komentarzy do "Nawilżacz ewaporacyjny vs. ultradźwiękowy. Który wybrać?"

  Skomentuj

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  Facebook

  Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress