Krążki dopochwowe i inne metody antykoncepcji

Metody antykoncepcji – czyli jak uchronić się przed niechcianą ciąża?Na rynku dostępnych jest wiele metod antykoncepcji, które mają za zadanie skutecznie ochronić nas przed niechcianą ciążą. Zanim zdecydujemy się na jedną z nich, ważne jest byśmy poznali wszystkie możliwości zapobiegania ciąży i wybrali najlepszą z opcji.

Czym są metody antykoncepcji?

Metody antykoncepcji to sposób zapobiegania niechcianej ciąży. Możemy wyróżnić metody:

 • mechaniczne
 • hormonalne
 • chemiczne
 • naturalne

Każda z tych opcji ma swoje wady i zalety, inne działanie i przeznaczenie. Wszystko zależne jest od naszego trybu życia, od tego jak często współżyjemy, w jakim jesteśmy wieku i od wielu innych czynników. Najważniejsze to dobrać odpowiednią metodę dla siebie.

Rodzaje metod antykoncepcji

Mechaniczne metody antykoncepcji to najlepszy sposób zabezpieczenia, jeśli nie współżyjemy systematycznie. Polega na utworzeniu bariery między plemnikami, a pochwą kobiety. Ich duża zaletą jest brak wpływu na nasz organizm. To też skuteczna ochrona przed chorobami przenoszonymi droga płciową. Możemy wyróżnić następujące metody mechaniczne:

Wkładka domaciczna to najlepsze rozwiązanie dla nas, jeśli jesteśmy w związku i współżyjemy regularnie, a zapominamy o codziennym zażywaniu pigułek. Jednoczenie to jedną z najbardziej skutecznych metod zabezpieczania. Raz na kilka lat zakłada ją lekarz. Wkładka domaciczna przez ten czas nieustannie daje dam skuteczna ochronę.
Wykonana jest z plastiku z dodatkiem miedzi, srebra lub hormonów. Te substancje mają za zadanie zagęścić śluz w pochwie kobiety, co utrudni plemnikom przemieszczanie się. Dodatkowo powoduje lekki stan zapalny (nie wpływający na kobietę), dzięki temu zarodek nie będzie w stanie się zagnieździć.

Hormonalne metody antykoncepcji polegają na dostarczeniu do organizmu kobiety hormonów (Estrogenów i progestagenów), które mają za zadanie hamować owulacje i powodować zagęszczenie śluzu w pochwie. To skuteczny rodzaj zabezpieczenia. Wyróżniamy między innymi:

 • tabletki antykoncepcyjne (jedno- i dwuskładnikowe)
 • zastrzyk antykoncepcyjny
 • plastry antykoncepcyjne.

Chemiczne metody antykoncepcji działają poprzez niszczenie plemników oraz zagęszczenie śluzu w pochwie, a wszystko dzięki zawartości środka plemnikobójczego. Możemy wyróżnić:

 • żele plemnikobójcze
 • kremy plemnikobójcze
 • globulki plemnikobójcze
 • gąbki plemnikobójcze
 • pianki plemnikobójcze

Naturalne metody antykoncepcji należą do najmniej skutecznych. Polegają na regularnym prowadzeniu notatek i zapisywaniu wszystkich zauważalnych zmian naszego organizmu. Mogą to być takie zmiany jak temperatura ciała, ilość i barwa śluzu, samopoczucie czy ból owulacyjny.

Czy istnieje najlepsza metoda antykoncepcji?

Czy antykoncepcja okaże się skuteczna czy nie, zależy od tego jak sumiennie będziemy ją stosować. Żadna z metod nie daje 100% ochrony przed zapłodnieniem i zawsze istnieje ryzyko, że do niego dojdzie.
Jednym ze skuteczniejszych wyborów wydaje się być wkładka domaciczna, o której nie musimy codziennie pamiętać, a nie będzie ona w żaden sposób wpływać na jakoś naszego współżycia.

Polub i udostępnij:

Ocena

User Rating

0 (0 Votes)

Summary

9,7Score

9,7

author-avatar

Zachęcamy do kontaktu wspolpraca@vitwoman.pl

Brak komentarzy do "Krążki dopochwowe i inne metody antykoncepcji"

  Skomentuj

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  Facebook

  Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress