Jesteś w ciąży? Poznaj swoje prawa i dowiedz się, czego nie wolno Twojemu pracodawcy!

Cudownie- to już pewne, za kilka miesięcy zostaniesz mamą.  Martwisz się jednak, że będąc w ciąży będziesz miała problemy w pracy? Czy wiesz, do czego masz prawo będąc w ciąży? Prawa kobiety w ciąży są jasno określone, dlatego warto wiedzieć, czego nie wolno pracodawcy.

praca w ciąży

Zatrudnienie kobiety w ciąży.

Przede wszystkim powinnaś poinformować swoje szefostwo o tym, że jesteś w ciąży. Prawa kobiety w ciąży w pracy są jasno określone, nie powinnaś więc niczego się obawiać. Oczywiście zdarza się, że pracodawcy działają na granicy prawa, jednak wiele takich spraw znajduje swój finał w sądzie, dlatego szefowie przedsiębiorstw coraz rzadziej stosują takie metody pozbywania się pracowników.

Właśnie z tego powodu wiele kobiet informuje swojego pracodawcę o ciąży, dopiero kiedy zakończy się jej trzeci miesiąc. Jeśli zamierzasz powiadomić swoje szefostwo o ciąży- poproś lekarza ginekologa o specjalne zaświadczenie.

Co ważne, jeśli zdarzy się tak, że zaplanowane badanie lekarskie ma odbyć się w Twoich godzinach pracy, a nie ma możliwości, by przełożyć je na inny termin- masz prawo zniknąć z pracy na jego czas. Mało tego- za ten czas należy Ci sie oczywiście pełne wynagrodzenie.

Zatrudnienie kobiet w ciąży- czego nie wolno Twojemu pracodawcy?

Kobiety w ciąży nie mogą pracować na nocne zmiany, czyli w godzinach od dwudziestej drugiej do szóstej rano. W tym czasie powinny regenerować siły i poświęcić czas na zdrowy sen, który niezbędny jest dla kobiety w ciąży i jej dziecka.

Dodatkowo, Twój szef nie może wymagać od Ciebie pozostawania w pracy po godzinach, ani nie ma prawa zlecić Ci zadania, które wymagałoby od Ciebie tego, abyś została dłużej w pracy. Pracodawca nie ma również prawa obstawić kobiety w ciąży na stanowisku zagrażającemu zdrowiu i spokojowi. Mowa tu o miejscach, w których panuje hałas, czy czuć woń szklodiwych substancji.

Prawa kobiety w ciąży jasno określeją również, że pracodawca nie ma żadnego prawa zwalniać kobiety w ciąży, jeśli otrzymała ona wcześniej umowę na czas nieokreślony. Wyjątkiem jest jedynie zwolnienie dyscyplinarne (kiedy kobieta w ciąży dopuściła się naruszenia zasad i obowiązków), oraz zwolnienie w przypadku, kiedy firma, w której pracuje kobieta w ciąży ogłosi likwidację, bądź upadłość.

Jeśli pracujesz na umowę zawartą na określony czas: w sytuacji kiedy umowa kończy się po trzecim miesiącu ciąży- pracodawca ma obowiązek przedłużyć umowę o pracę na czas całej ciąży- aż do dnia porodu. Jednak przepisy te nie dotyczą kobiet w ciąży, które zatrudnione są na zastępstwo, oraz okres próbny.

Polub i udostępnij:

Ocena

User Rating

0 (0 Votes)

Summary

9,4Score

9,4

author-avatar

Zachęcamy do kontaktu wspolpraca@vitwoman.pl

Brak komentarzy do "Jesteś w ciąży? Poznaj swoje prawa i dowiedz się, czego nie wolno Twojemu pracodawcy!"

    Skomentuj

    Twój adres email nie zostanie opublikowany.

    Facebook

    Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress