Hemoroidy – powszechny problem przyszłych mam

W dobie powszechnej pracy biurowej problem hemoroidów stał się jedną z najczęstszych chorób XXI wieku. Jest to związane przede wszystkim z siedzącym trybem życia i niewłaściwą dietą. Konrad Wroński z Oddziału Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala im. dra M. Pirogowa w Łodzi zaznacza jednak, że hemoroidy są także częstą dolegliwością kobiet w ciąży.

Współczesna medycyna zna wiele metod skutecznego zmniejszania hemoroidów, jednak leczenie przyszłych mam to nie lada wyzwanie dla lekarzy. Specjalista musi wszak myśleć nie tylko o zdrowiu kobiety, ale także o wpływu podejmowanych środków na rozwijający się płód. Na szczęście istnieje wiele bezpiecznych sposobów zwalczania uciążliwych żylaków odbytu u kobiet w ciąży.

Ciąża a żylaki odbytu

Lek. med. Agnieszka Kurczuk-Powolny przypomina, że każdy z nas ma guzki krwawnicze, czyli hemoroidy, które przybierają formę jamistych poduszek tkankowych zlokalizowanych w dystalnej części odbytnicy i w kanale odbytu. Z uwagi na ich umiejscowienie można wyróżnić hemoroidy zewnętrzne i wewnętrzne. Specjalistka zauważa, że na co dzień guzki nie są uciążliwe, są wręcz pożyteczne. Natura wyposażyła nas w nie po to, by ułatwiać przesuwanie treści pokarmowej w jelitach i pozbywanie się jej. Niestety w czasie ciąży, gdy macica powiększa się i uciska naczynia krwionośne ulokowane w jamie brzusznej, dochodzi do utrudnienia odpływu krwi z żył w dolnych partiach ciała. Dodatkowo hormony ciążowe spowalniają proces trawienia, przez co powodują zaparcia. Zmniejszenie częstotliwości wypróżniania się wpływa zaś na wysiłek wkładany w oddawanie stolca. Ciśnienie krwi w okolicach odbytu wzrasta, hemoroidy napinają się i ulegają znacznemu powiększeniu. Z tego też powodu ściany naczyń krwionośnych stają się coraz bardziej rozszczelnione. Według lekarki to początki choroby hemoroidalnej.

Hemoroidy – objawy

O objawach hemoroidów u kobiet w ciąży wspomina prof. dr hab. med. Wiesław Tarnowski – kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej i Przewodu Pokarmowego CMKP w Warszawie. Według niego jednym z pierwszych sygnałów choroby jest uczucie świądu odbytu i jego okolic. Zdarza się, że swędzeniu towarzyszy niewielkie uszkodzenie śluzówki powodujące sączenie się wydzieliny. Ta z kolei sprzyja odczynom zapalnym i alergicznym, które nasilają objawy choroby. Trzeba dodać, że powiększone guzki dają uczucie niepełnego wypróżnienia, co skłania chorych do jeszcze silniejszego parcia w czasie oddawania stolca. Nietrudno się domyślić, że takie zachowania przyczyniają się do zaognienia podrażnień. Kolejnymi objawami hemoroidów (http://www.ruskorex.pl/problem-z-hemoroidami) diagnozowanymi u kobiet ciężarnych jest niewielkie krwawienie podczas wypróżniania oraz wypadanie guzka. Przyszłe mamy nie powinny bagatelizować problemu i zgłosić do specjalisty po zauważeniu pierwszych symptomów choroby. Nieleczona może doprowadzić bowiem do niebezpiecznej zakrzepicy.

Profilaktyka żylaków odbytu u kobiet w ciąży

Prof. Tarnowski zachęca przyszłe mamy do profilaktyki hemoroidów. W tym celu zaleca im dbanie o prawidłowe wypróżnianie, w którym pomoże zmiana diety. Kobieta w ciąży powinna przede wszystkim dużo pić. Najlepszym napojem będzie oczywiście niegazowana woda mineralna. Z pomocą przyjdą także herbatki ziołowe i świeżo wyciskane soki owocowe bez dodatku cukru. Ważnym elementem profilaktyki jest też włączenie do diety produktów bogatych w błonnik. Przyszła mama powinna więc pamiętać o regularnym spożywaniu warzyw i owoców, ciemnego pieczywa oraz ryżu brązowego i kasz. Przekąską pomiędzy posiłkami mogą natomiast być suszone śliwki, morele, jabłka, kiwi i figi. Wspomniane zabiegi pomogą uchronić się przed hemoroidami w czasie ciąży.

Leczenie i ulga w dolegliwościach

Konrad Wroński uważa, że leczenie hemoroidów u kobiet w ciąży powinno być dostosowane do indywidualnych potrzeb każdej pacjentki. Musi zatem opierać się na dokładnym wywiadzie lekarskim. Ponadto konieczne jest dostosowanie metod leczenia do ogólnego stanu zdrowia kobiety oraz przebiegu ciąży. Specjalista podkreśla, że każdą terapię należy zacząć od najmniej inwazyjnych środków. Zaleca się więc pacjentkom zmianę diety i przyjmowanie minimum dwóch litrów płynów dziennie. Kobiety w ciąży dostają również polecenie wykonywania nasiadówek w wodzie o temperaturze 40-50 stopni Celsjusza. Dobrym sposobem jest dodanie do kąpieli naparu z ziół i roślin o działaniu przeciwzapalnym. Należą do nich m.in. rumianek i kora dębu. Lekarze zaobserwowali, że nie ma przeciwwskazań do stosowania u ciężarnych doustnych preparatów zawierających suchy wyciąg z ruszczyka kolczastego, hesperydyny i kwasu askorbinowego. Są to więc pierwsze leki, które podaje się przyszłej mamie cierpiącej na hemoroidy. Zastosowanie silniejszych preparatów jest rozważane tylko wtedy, gdy łagodniejsze metody zawodzą.

Hemoroidy to zmora kobiet w ciąży. Wiele przyszłych mam musi się z nimi zmierzyć. Na szczęście istnieje dużo sposobów bezpiecznego radzenie sobie z problemem. Objawy można złagodzić zarówno domowymi metodami, jak i lekkimi farmaceutykami. Pamiętajmy jednak, by nie podejmować decyzji samodzielnie – błąd może kosztować zdrowie dziecka.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Polub i udostępnij:

Ocena

User Rating

0 (0 Votes)

Summary

9,5Score

9,5

author-avatar

Zachęcamy do kontaktu wspolpraca@vitwoman.pl

Brak komentarzy do "Hemoroidy - powszechny problem przyszłych mam"

    Skomentuj

    Twój adres email nie zostanie opublikowany.

    Facebook

    Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress